• BIST 106.941
 • Altın 174,033
 • Dolar 4,1006
 • Euro 4,9925
 • Ankara 26 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Konya 25 °C
 • Antalya 28 °C
 • Diyarbakır 26 °C
 • Erzurum 17 °C
 • İzmir 29 °C
 • Rize 20 °C

Fas seçimleri

Ahmet Varol

Türkiye’de bugünlerde gündemi, ülkenin güçlenmesini, ilerlemesini ve İslâm âlemine öncülük edecek konuma gelmesini istemeyen tüm ihanetçilerin emperyalist güçlerle işbirliği yaparak birlikte yürüttükleri savaşın neden olduğu üzücü olaylar meşgul ediyor. Biz de bu hain saldırılarda hayatlarını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine ve onların öldürülmeleri sebebiyle yürekleri yaralanan tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz. 

Türkiye’de ihanet çetesinin ortaklaşa yürüttüğü savaşın sebep olduğu gerginlik sürerken bir yandan da İslâm âleminin değişik bölgelerinde katil rejimlerin katliamlarının ve insanlık dışı zulüm uygulamalarının neden olduğu sıkıntılar; bu sıkıntıların ve zorlukların sebep olduğu insan akımı etrafında oluşan tartışmalar da devam ediyor. Bu tartışmalar daha önce konuyla ilgili yazılarımızda vurguladığımız, Avrupa’nın ölümden kaçanların sorunlarına değil kendine çözüm aradığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi. 

Bir yandan üzücü ve zihinleri büyük ölçüde meşgul eden bu olaylar yaşanırken bir yandan da bunların gölgesinde kalan ama önemsenmesi ve gündeme getirilmesi gerektiğine inandığımız başka gelişmeler de oluyor. Söz konusu üzücü olayların zihinleri meşgul etmesi tabii ve normal olmakla birlikte sadece bunlara kilitlenmemek ve önemsenmesi gereken diğer gelişmelerden habersiz kalmamak gerektiğini düşünüyoruz. 

Bu gelişmelerden biri ülkemizde, bir şehrinin adıyla meşhur olduğu için Fas diye tanınan Batılıların Morocco dediği resmî adı ise Mağrib Krallığı olan ülkede geçtiğimiz Cuma günü yani 4 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerdi. 

Bu seçimler Arap dünyasında iki yönden dikkatleri üzerine çekmişti. Birincisi, 2011’de gerçekleştirilen referandumla halka onaylatılan anayasanın uygulamaya konmasından sonra yapılan ilk seçim olmasıydı. İkincisi de ülkede bundan önceki genel seçimlerde birinci olduğu için koalisyon hükümeti kurma hakkı elde eden ve Türkiye’deki iktidar partisiyle aynı ismi taşıyan, aynı zamanda İslami temayüllü Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hükümetin başına geçmesinden sonraki ilk seçim olmasıydı. Dolayısıyla yorumcular bu seçimlerin aynı zamanda halkın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne vereceği puanı ortaya koyacağını söylüyorlardı. 

2011 anayasası Fas’ın Arap Baharı’yla başlayan halk ayaklanmalarının ülkesine sıçramasını önlemek amacıyla başvurduğu yumuşak geçiş yöntemiydi. Fas yönetiminin bu yöntemde başarılı olduğu ve istediği sonuca ulaştığı söylenebilir. İşte bu anayasaya dayalı olarak gerçekleştirilen reformlar çerçevesinde halkın rahat bir şekilde oyunu kullanmasına imkân tanınan bir yerel seçim gerçekleştirilmiş oldu. Bu reformların getirdiği düzenlemeler seçimleri, totaliter rejimlerin hüküm sürdüğü ve halka seçme hakkının verilmeyip onaylama sorumluluğunun yüklendiği diğer Arap ülkelerindeki seçimlerden farklı kılıyordu. 

Ama demokrasinin hilelerinin önünün de tamamen kapatıldığı söylenemez. Ondan dolayı seçimler öncesinde tartışma konusu olan hususlardan biri bazı partilerin yerel yönetimlerde iktidarları ele geçirmek için oy satın aldıkları iddialarıydı. Bu tabii başvurulan “demokrasi hileleri”nden sadece biriydi. Bunun dışında da muhtelif hilelere başvurulması imkânları vardı. Fas’ın seçimlerini farklı kılan uygulama herkesin özgürce sandık başına giderek, doğrudan veya dolaylı herhangi bir baskıya maruz kalmaksızın, kararını serbestçe verebileceği bir ortamda tercihini yapma imkânı elde etmesi, bu tercihinin bilinmesi ve o yüzden kötü muameleye maruz kalma korkusunun olmamasıydı. 

4 Eylül seçimlerinde seçmenler hem yerel meclisler yani belediye meclisleri hem de bölgesel meclisler yani bizdeki karşılığıyla il genel meclisleri için oy kullandılar. 15 milyon seçmenin oy kullanma hakkının bulunduğu seçimlerde oy kullanma oranı %53.67’de kaldı. 

Yerel meclislerde 31 bin sandalye için 131 bin, 895 sandalyenin bulunduğu bölgesel meclisler için de sekiz bin aday yarıştı. 

Seçimlerden çıkan sonuçlar, öne çıkan partiler, bu partilerin siyasi çizgileri, siyasi güçlerinin arkasında duran etkenler ve çıkan sonuçların yerel yönetimlerde ne gibi siyasi iktidarlara kapı açacağı hakkındaki yorum ve tespitlerimizi inşallah müteakip yazılarımızda dikkatinize sunmaya çalışacağız.

yeniakit

Bu yazı toplam 365 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim