• BIST 92.071
 • Altın 360,446
 • Dolar 6,7521
 • Euro 7,3080
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Konya 3 °C
 • Antalya 11 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Erzurum 7 °C
 • İzmir 10 °C
 • Rize 9 °C

Erdoğan'dan Açıklama (VİDEO)

Erdoğan'dan Açıklama (VİDEO)
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulunuyor...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulunuyor.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

Konuşmamın hemen başında, önceki gün İzmir'de meydana gelen elim kazada şehit olan tüm personelimize Allah'tan rahmet diliyorum. Alaybey tershanesinde Değirmendere römorkörünün yan yatması sonucu bir başçavuşumuz, yedi denizci erimiz ve iki sivil personelimiz şehit oldu. Kaza ile ilgili, ilgili birimlerimiz gerekli incelemeleri başlattılar. 10 şehidimize tekrar Allah'tan rahmet diliyorum.

22 Aralık tarihi 1914 yılında, Sarıkamış harekâtının başlatılmasının 92'nci yıl dönümüdür. Kars da dahil olmak üzere, Kafkasya'daki işgali sona erdirmek için başlatılan hareket, maalesef arkasında çok hazin bir tablo bırakmıştır. Çok sayıda Mehmetçik cepheye ulaşamadan, şehitlik mertebesine ulaştı. Benim büyük dedem de bu harekâtta şehit oldu. Önümüzdeki yıl inşallah Sarıkamış harekâtını da şehitlerimizin hatıralarına yaraşır şekilde, bir çok etkinlikle yad edeceğiz. Yine bu hafta içinde çok önemli bir ismi, 27 Aralık 1936'da hakka uğurladığımız, Mehmet Akif Ersoy'u da vefatının 77'nci sene-i devriyesinde rahmetle yad ediyoruz. Merhum Akif'e de bize İstiklal Marşı gibi bir manifesto bıraktığı için, safahat gibi muhteşem bir eser bıraktığı için, millet kavramının çerçevesini çizdiği için dualarımızı gönderiyor, kendisinden Allah razı olsun diyoruz.

MUHALEFETE BÜTÇE ELEŞTİRİSİ

Bütçe kabul edildi. Tabi burası çok manidar. Muhalefetin ne kadar ciddi olduğunu, yaklaşım koyduğunu izleme bakımından, oylamaya ben önem veriyorum. Zira iktidar bütçesine bazı arkadaşlarımızın görevleri sebebiyle katılamamasına rağmen 318 oyla desteğini verirken, muhalefet 220'nin 117'siyle ancak orada bulunabildi. Yani bağırmaları çağırmaları hiçbir şeyleri oradaki oya yansımıyor. Bunların bu ülkede yasama organını ne kadar ciddi tuttuklarını ortaya koyması bakımından büyük önem arz ediyor. Yapılan tüm çirkin girişimlere, sözlü fiili saldırılara rağmen Ak Parti grubu bütçe görüşmelerini sürdürdü ve sonuçlandırdı. Bir kez daha AK Parti grubumuza şükranlarımızı ifade ediyor, 2014 bütçesinin hayırlara vesile olmasını Allah'tan niyaz ediyorum.

YOLSUZLUKLAR KARŞISINDA...

Daha bu yola çıkarken, milletimize bir söz verdik. Mahcup olmayacağız dedik, etmeyeceğiz dedik. milletimize ülkemize hayal kırıklığı yaşatmayacağız dedik. 11 yıldır hükümet görevimizde bu sözümüzü tuttuk. Mahcup olmadık, etmedik. Buradan aziz milletime bizi ekranları başında izleyen tüm kardeşlerime bir kez daha bunun sözünü veriyorum. Milletim gönlünü ferah tutsun. Biz her zaman hakkı söylemeye, doğruya doğru eğriye eğri demeye devam edeceğiz. Halkın önünde hesaba çekileceğimizi biliriz. Mahşer de hesaba çekileceğimizi de biliriz. Her adımı bu anlayışla bu korkuyla atarız. Bizi bu makamlara getiren, on bir yıl bizi burada tutan en başta dürüstlüğümüzdür. Yolsuzluklar karşısındaki sert tavizsiz duruşumuzdur. AK Parti yolsuzluklara göz yummaz. Zira bunu yaparsa varoluş zeminini ortadan kaldırmış olur.

'HOCALARIMIZ ŞU ÖĞÜDÜ VERDİ...'

Bizi bu günlere dik duruşumuz ulaştırdı. Biz cesur olduğumuz için, Türkiye'ye aşkla bağlı olduğumuz için, eser ürettiğimiz için bugünlere geldik.

Bize okul yılarımızda hocalarımız şu öğüdü verirlerdi "sizin hayat şeridiniz bembeyaz derdiniz. Tek bir kusurunuz olursa, o şerit üzerinde o yanlış leke olarak dikkat çeker derlerdi. Hayat şeridi simsiyah olanların üzerindeki lekeler ise dikkat çekmez derlerdi.

BEMBEYAZ OALRAK YÜRÜYORUZ

Bizler AK Parti'nin ak kadroları olarak bembeyaz olarak yürüyoruz. En küçük bir siyahlık bizim sicilimizde dikkat çeker. Çektiğinde de biz gereği neyse onu yaparız. Bizim başkalarını örnek almamıza gerek yok. İyiler bize örnek olabilir ama bizim için sicili siyah olanlar bize örnek teşkil edemez. Biz kendi sicilimize bakarız ve en küçük bir leke olmaması için azami dikkat ederiz.

'ARAMIZDAKİ KÖTÜLERİ AYIKLADIK'

11 yıl içinde ithamlar iftiralar çamur atma girişimleri oldu. Biz kötüleri aramızda ayıkladık. Hakkında iddia olanların aklanıp gelmesini sabırla bekledik. Bizim hassasiyetimiz sırf çamur atıldı diye de kimse kusura bakmasın o tür operasyonlara da aramızda girmeyiz. Çünkü biz bir şeyi, müdellel hale gelmediği sürece kabul etmemiz de mümkün değildir.

Bir gerçeğin üzerinde durmam lazım. Hukuk hakkın, adaletin, tecelli etmesi iyinin kötüden ayrılması için vardır. Siyasi partiler başkanlar hakimlerin yerine geçemez. Medya gazeteler televizyonlar yazarlar hakimin savcının yerine geçemez.

9 gündür bir operasyon yürütülüyor. Aman Allah'ım. Daha ilk gün adı konuldu büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu. Tarihin en büyük yolsuzluğu. Daha ikinci günden itibaren gözaltı sorgu savunma, mahkeme aşamaları geçildi, medya tarafından doğrudan infaz yapılmaya başlandı. İçerden dışarıya sürekli bilgi sızıyor. Güya gizlilik kaydı olan bir süreç.

'BU İNSANLARI KİRLETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK'

O zaman kusura bakmasınlar. Yürütmenin uzantısı, yargının belli bir yapı içerisindeki safhası demek ki bunlar servis yapıyorlar. Bize düşen nedir? Burayı da temizlemektir. Bir taraftan beraati zimmet asıldır diyeceksin, öbür taraftan da servis yapmaya devam edeceksin. Bu insanları kirletmeye kimsenin hakkı yok.

'BU MUDUR HUKUK?'

Bugüne kadar bir çok olay yaşadık. Bu olayları yaşayanlar, belli bir müddet sonra beraat ettiler. Bu beraat eden insanların o süreç içindeki kirletilmelerinin bedelini kim ödeyecek? Fotoğraflar, belgeler, iddialar her gün manşetlerde, ekranlarda. Ve garip garp montajlar. Yani bunlar bunu bundan sonra da yapabilecek karakterdedir. Bunun üzerine yetiştiler. Bu mudur hukuk? Yürütmenin içinde olanlara da söylüyorum. Bu mudur yürütme?

Eğer kararı muhalefet verecekse, mahkemeye ne ihtiyaç var? Kararı medya verecekse uzun hukuk süreçlerine ne

'EVİNDEN 2,5 MİLYON EURO ÇIKAN ŞAHSI SİZ NEDEN MİLLETVEKİLİ YAPTINIZ?'

Günlerdir halk bank genel müdürü evinden çıkan kutular konuşuluyor. Kim bunların servisini sizlere yaptı? Eğer evinde para çıktı diye, bir insan anında suçlu oluyorsa, buradan ben CHP'nin genel müdürüne soruyorum. Evinden 2,5 milyon Euro çıkan şahsı siz neden milletvekili yaptınız? Bu operasyon başlayıncaya kadar CHP hukuk sistemine savcılara polislere demediği hakaret bırakmadı. Şimdi yargıyı savunuyor, inşallah böyle kalırsın. Şimdi çıkmış bu savunmayı yapıyor, daha bir hafta öncesine kadar polise demediğini bırakmayan CHP, şimdi sahip çıkıyor.

CHP'li milletvekili kameraların önünde polislere ana avrat sövdü buna karşı ne yaptı?

'ÇÜRÜKLERİ TEMİZLERİZ'

Devlet kurumları içinde görevini yapmayan, yetkisini kötüye kullanan varsa, paralel bir örgütlenme söz konusuysa biz onun da üzerine gideriz, gideceğiz. Hukukla hareket edeceğiz, etmeye devam edeceğiz. Anayasayla yasalarla hareket edeceğiz. Çürükleri temizleriz, ya da temizlenmesi için gerekeni yaparız.

'ÇOK FARKLI BİR MAYIS YAŞADIK'

Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum, aziz milletimin de burayı özellikle dinlemelerini rica ediyorum. 2013 yılında biz çok farklı bir Mayıs ayı yaşadık. Krizin etkileri ağır şekilde devam ederken, biz Türkiye olarak başarılara rekorlara imzamızı attık. Nedir bunlar? Çünkü şu olay ulusal bir operasyon değildir. Bu olayın uluslararası boyutu vardır. Bunun en tepe noktası vardır, onun altında da bunun çeşitli yerlerdeki taşeronları vardır. Olay basit olarak ele alınmasın. Bu AK Parti iktidarının Türkiye'nin büyümesine olan öncülüğü sebebiyle yapılan bir operasyondur.

1-İstanbul'da 46 milyar dolarlık havalimanı ihalesini gerçekleştirdik. Bu çeşitli mahfilleri rahatsız etmiştir. Bu havalimanına yönelik her türlü olumsuzluğu her an yapabilirler. Çünkü bu dünyada ilk üç içine girecek bir proje.
2- Ankara'da Japonya başbakanını ağırladık. 22 milyar dolarlık yatırımla nükleer santral yatırımını yaptık.
3- İstanbul Boğazı'na üçüncü köprünün temelini attık. Bunu da engellemeye gayret ediyorlar. Yok imar, yok orman, yok şu yok bu.
4- İstanbul Borsası 93 binin üzerine çıkarak rekor kırdı. Bu da hazmedilemedi. Dikkat edin borsaya müdahaleler, borsanın yavaş yavaş inmesi olayı.
5- Merkez Bankası Rezervini biz 27,5 milyar dolar olarak devralmıştık, Mayıs'ta 135 milyar dolar ulaşarak rekor kırdı.
6- Gösterge faizi. Biz yüzde 63 seviyesinde devralmıştık. Mayıs ayı içinde yüzde 4,6. Eğer o gidiş devam etseydi bu 2,5a kadar düşebilirdi. Ama tahammül edemediler. Dayanamadılar, oradaki müdahale ile bir anda tekrar çıkmaya 9,5'a kadar tırmandı.
7- Bir değil, iki değil, üç değil, tam dört kredi derecelendirme kuruluşu, art arda kredi notunu arttırdı. Bu da tabi onları rahatsız etti.
8- IMF ile ilişkilerimizde, 23,5 milyar dolar aldığımız borcu 14 Mayıs'ta ödedik, defteri kapattık. Sen mi sıfırlarsın_ işte burada uluslararası o güçler devreye girdi.
9- Enflasyonda, sanayi üretiminde, dış ticarette yeni rekorlara şahit olduk.

'BU, VATANA İHANETTİR'

İşte tüm bunları bir ay içinde peş peşe yakaladık ve yaşadık. Sonra ne oldu? Gezi olayları denilen sokak eylemleri başladı. Uluslararası medya İstanbul'a, Ankara'ya kamp kurdu. Bir yandan sosyal medya, ulusal medya Türkiye'yi dünyaya karalamaya başladı. Bu bir ihanettir. Bu vatana ihanettir. Bunu acımasızca yaptılar. Bakın açık söylüyorum, apaçık bir ihanete, ekonomik suikasta bu dönemde şahit olduk. Sadece faizin yükselmesinden kaybı 2 milyar doları aştı. Allah'a hamdolsun, Gezi'de istediklerini elde demediler. Ekim ayından beri Türkiye çok parlak bir dönem yaşıyor.

'UNUTULMAZ BİR DİYARBAKIR TABLOSU ORTAYA ÇIKTI'

Daha da önemlisi şu Diyarbakır'da son derece muhteşem, umut verici bir açılış töreni yaptık. Mesud Barzani'nin, Şivan Perver'in İbrahim Tatlıses'in katılımıyla unutulmaz bir Diyarbakır tablosu ortaya çıktı. İnsanlar o meydanda ağladılar. 81 vilayette insanlar sevinç gözyaşları döktüler. Çözüm sürecinin nasıl yol aldığını gördüler.

Geçen haftadan itibaren, kardeşliğimizi yönelik bir suikast girişiminde bulunuldu ayrıca. Gezi'de Mayıs'ın başarıları sabote edilmek istendi, 17 Aralık'ta Diyarbakır tablosuna da suikast düzenlendi. Barışımıza bir suikasttır. Burada hedef sadece çözüm süreci de değil. bir paket hazırladılar. Birbiriyle alakasız dosyaları koydular ve yolsuzluk ambalajıyla sundular. CHP'yi MHP'yi TÜSİAD'ı, yolsuzluk üzerinden sahaya iteklediler. Kamuoyunu yolsuzluk iddialarıyla meşgul ederken, arka planda, Diyarbakır'ın, Oslo'nun 7 Şubat'ın Halk Bank'ın intikamını almak için tezgah kurdular.

'HALKBANK'IN EDERİ 25 MİLYAR DOLAR'

Şu anda Halk Bankası'nın ederi 25 milyar dolara çıkmıştır. Daha önce yüz milyonlarla bu eder ifade edilirken, şimdi 25 milyar dolar. Bu tabi belli mahfilleri rahatsız ediyor. Ama ne yazık ki içerdeki taşeronlar, görevlerini maalesef bir ihanet anlayışı içinde haince yaptılar.

'UYGUN CİDDİ BELGELER VARSA BUNLARI ÖNCE BİZİMLE PAYLAŞIRSINIZ'

9 gün içinde sadece Halk Bank'ın uğradığı değer kaybı 1 milyar 625 milyon dolardır. Şimdi buna ne diyeceğiz? Çok güzel bir iş mi yaptınız diyeceğiz? Eğer sizin elinizde hakikaten hukuka uygun ciddi belgeler varsa bunları önce bizimle paylaşırsınız. Gereği neyse biz yaparız. Ama şu anda Halk Bank'ı, değişik ülkelerde misyonu olan bir Halk Bank'ı çökerttiğiniz zaman bir genel müdürü çökertmiyorsunuz, ülkeyi çökertiyorsunuz.

14 ay izleniyor, bu izlemeden yargılamadaki birkaç tane zatın haberi olacak, emniyette de yine birkaç zatın haberi olacak, onların bağlı olduğu birimlerin haberi olmayacak. Böyle bir şey olabilir mi? Bunun karşısında kalkıp da atılan adımlara yapılanlara karşı da, birileri muhalefet olmak üzere aklına geldiğini söylemeye devam edecek. Halka açık şirketlerimiz 9 gün içinde 20 milyar değer kaybetti. TL değerinde bir miktar düşüş var. Türkiye'ye kaybettiler, birileri de bu işten çok karlı çıktı.

'CASUSLUK YAPAN MEDYA KURULUŞLARI VAR'

Hadisenin bir başka acı tarafı şudur. Bir takım odaklar, örgütler merkezler bu kirli komploda maşa olarak kullanıldılar. Biz bu medyayı, bu örgütleri on yıllardır çok iyi biliyoruz. Ama bu süreçte bunların ne düşündükleri açık ve net şekilde ortaya çıkmıştır. Burada açık açık söylüyorum, son olay göstermiştir ki, Türkiye'de kendi ülkesinin değil başkalarının çıkarlarını düşünen, başka çevrelerin ranta düşünen vatana ihanet içinde ajanlık yapan casusluk yapan medya kuruluşları var, örgütler var, çeteler var.

Devlet içinde maalesef böyle maşalar var. Hükümet olarak biz yetkimiz dahilinde tamamen hukuk içinde kalarak bunun üzerine gidiyoruz. Demek ki bugüne kadar çetelere karşı verdiğimiz mücadele yetmemiş, demek ki daha başka halkaları varmış. Devlet içinde devletin, paralel yapının

'BİR TARAFTAN KURAN, ALLAH PEYGAMBER DİYECEKSİN...'

Bir hareket, bir dava, en başta ahlak sahibi olmak zorundadır. Her yolu meşru gören, her yolu mubah gören bir hareket asla başarıya ulaşamaz. Bir taraftan Kuran, Allah, peygamber diyeceksin, ama adın kasetlerle, komplolarla anılacaksın.

Devlet içinde paralel yapıların oluşmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bir dava öncelikle ahlak sahibi olmalıdır. Dini kisve altındaki örgütlerin ülkemizde operasyon yapmasına asla izin vermeyiz.

'BU DİN YARA ALMAZ'

Kimsenin bu aziz dine bunu yapmaya hakkı yoktur. Müslüman o kimsedir ki elinden ve dilinden tüm Müslümanlar zalimdir. Bunu bir tarafa koyamayız.
Bu din yara almaz. Yanlış içinde olanlar yara alı maskeleri düşür. Yasalar çerçevesinde gereken adımı atarız.
Benim ülkemde ameliyat etmelerine kesinlikle müsaade etmeyiz. Devlet içinde paralele yapının uluşmasına kesinlikler izin vermeyeceğiz.
Tezgah kurdular, deşifre ettik. Çıkarları zedelenen malum çevreler var. Türkiye kazandıkça kaybeden.
Medyaya bakın bu çevreleri göreceksiniz. Maalesef devlet kurumlarında da bu anlayışın maşalarını göreceksiniz.

'CHP YOLSUZLUK ARIYORSA AYNAYA BAKSIN'

CHP'nin geçmişi budur. Ya atamalarla ya da kirli komplolarla gelmiştir.
Suçu sabit vekilleri var. İstanbul'da yolsuzlukla suçladıkları şahsı Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak koydular. Genel Müdür yolsuzluk klasörünü bizzat kendi indiriyor teşhir ediyor.
Bu ilkesizliği çarkı örtmek için AK Parti'ye saldırıyorlar. CHP yolsuzluk arıyorsa aynaya baksın kendi içine baksın. Bunlar birlikte ancak beddua seansları düzenlerler.

'HANGİ PARTİYE OY VERİRSENİZ VERİN AMA BU KOMPLOYU GÖRÜN'

Bu bir yolsuzluk soruşturması değildir. Millete karşı açık bir tezgahtır. Allah'ın izniyle bu oyun sandıkta bozulacaktır.
Yeni Türkiye yürüyüşümüzü kimse durduramayacak. Devlet içinde devlet olmayacak. Yeni Türkiye'de maşalar eliyle suikastlar yapılmayacak.
Akşam da söyledim, iki tabloyla karşı karşıyayız. Ya millet ya zillet. Ben inanıyorum ki millet kazanacak.
Rabbim onları da zilletten kurtarır umarım. Yeni Türkiye'de yeni vesayetlere yer olmayacaktır.
76 milyona sesleniyorum.
Bizi sevsin veya sevmesin, bize oy versin veya vermesin. Bu komple sadece Ak Parti'ye değil Türk milletine bir komplodur.
Hangi partiye oy verirseniz verin ama bu komployu görün.

Bu komplonun benzerleri merhum Erbakan'a da yapaıldı. Bu komploya sen sert tepki vermezsek Türkiye üzerinde oynan oyunlar devem edecektir. Milletim bu medyanın sermaye çevrelerinin asıl niyetlerini görsün ve anlasın. Meselenin yolsuzluk değil. Türkiye ekonomisi olduğunu bilsin.

Bu çirkin operasyondan çok daha güçlü çıkarak yeni Türkiye'yi daha da ileri taşıyacağız. Olay sadece 17 Aralık'ta başlayan operasyon değildir. Bundan sonra da bunlar devam edecektir. Tüm teşkilat olarak bunlarla savaşacağız. En küçük bir bundan sonra rehavete yer yok.

Bu süreç yeni Türkiye'nin istiklal mücadele sürecidir.

Biz bedduaya lanet, duaya evet diyeceğiz.

Bize milletimizn hayır duası yeter

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Konuşmamın hemen başında, önceki gün İzmir’de meydana gelen elim kazada şehit olan tüm personelimize Allah’tan rahmet diliyorum. Alaybey tershanesinde Değirmendere römorkörünün yan yatması sonucu bir başçavuşumuz, yedi denizci erimiz ve iki sivil personelimiz şehit oldu. Kaza ile ilgili, ilgili birimlerimiz gerekli incelemeleri başlattılar. 10 şehidimize tekrar allah’tan rahmet diliyorum.

22 Aralık tarihi 1914 yılında, Sarıkamış harekâtının başlatılmasının 92'nci yıl dönümüdür. Kars da dahil olmak üzere, Kafkasya’daki işgali sona erdirmek için başlatılan hareket, maalesef arkasında çok hazin bir tablo bırakmıştır. Çok sayıda Mehmetçik cepheye ulaşamadan, şehitlik mertebesine ulaştı. Benim büyük dedem de bu harekâtta şehit oldu. Önümüzdeki yıl inşallah Sarıkamış harekâtını da şehitlerimizin hatıralarına yaraşır şekilde, bir çok etkinlikle yad edeceğiz. Yine bu hafta içinde çok önemli bir ismi, 27 Aralık 1936’da hakka uğurladığımız, Mehmet Akif Ersoy’u da vefatının 77’nci sene-i devriyesinde rahmetle yad ediyoruz. Merhum Akif’e de bize İstiklal Marşı gibi bir manifesto bıraktığı için, safahat gibi muhteşem bir eser bıraktığı için, millet kavramının çerçevesini çizdiği için dualarımızı gönderiyor, kendisinden Allah razı olsun diyoruz.


MİLLETİMİZE SÖZ VERDİK

Daha bu yola çıkarken, milletimize bir söz verdik. Mahcup olmayacağız dedik, etmeyeceğiz dedik. milletimize ülkemize hayal kırıklığı yaşatmayacağız dedik. 11 yıldır hükümet görevimizde bu sözümüzü tuttuk. Mahcup olmadık, etmedik. Buradan aziz milletime bizi ekranları başında izleyen tüm kardeşlerime bir kez daha bunun sözünü veriyorum. Milletim gönlünü ferah tutsun. Biz her zaman hakkı söylemeye, doğruya doğru eğriye eğri demeye devam edeceğiz. Halkın önünde hesaba çekileceğimizi biliriz. Mahşer de hesaba çekileceğimizi de biliriz. Her adımı bu anlayışla bu korkuyla atarız. Bizi bu makamlara getiren, on bir yıl bizi burada tutan en başta dürüstlüğümüzdür. Yolsuzluklar karşısındaki sert tavizsiz duruşumuzdur. AK Parti yolsuzluklara göz yummaz. Zira bunu yaparsa varoluş zeminini ortadan kaldırmış olur.

- CHP cebinden 2.5 milyon euro çıkan şahsı neden milletvekili yaptı. CHP bugüne kadar yargıya ve polise her türlü hakareti yaptı. Hatta CHP’nin Genel Müdürü hakkında hakimlere hakaretten fezleke hazırlandı. Şimdi o kişi polise sahip çıkıyor. CHP’nin milletevekili kameralar önünde polisimize ana avrat sövdü. CHP’nin bir milletvekili polisimize taş attı, ne yaptılar hiç. CHP milletvekilleri barikatların en önünde oturdu,, ne yaptılar hiç. Devlet kurumları içinde paralel bir örgütlenme varsa biz onun üzerine gideriz. Biz hukukla hareket edeceğiz. Çürükleri temizleriz.

- 2013 yılında biz çok farklı bir Mayıs ayı yaşadık. Tüm dünyada ekonomiler göçmüşken biz tarihte görülmemiş rekorlara imza attı. Bu olay ulusal bir operasyon değildir, bu olayın uluslar arası boyutu vardır. Uluslar arası boyutta bunun en tepe noktası vardır ve ulusal bazda bunun taşeronları vardır.

OPERASYONUN 9 NEDENİ VAR

Biz Türkiye’yi ileriyi taşıyacak adımlar attık. Bu operasyonun nedenleri var. Nedir bunlar:

1- İstanbul’da 46 milyar dolarlık havalimanı ihalesini yaptık.

2- Ankara’da Japonya Başbakanı'nı ağırladık, 22 milyar liralık nükleer anlaşma yaptık.

3- 3. Köprü için çalışmalara başladık

4- İstanbul borsası rekor kırdı.

5- Merkez Bankası dolar rezervi olarak 136 milyar doları yakaladı.

6- Gösterge faizi Mayıs ayında en düşük rakamlara düştü. Eğer bu müdahale olmasaydı, daha da düşecekti.

7- Art arda 4 kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye’nin notunu yükseltti.

8- IMF’ya olan 22 milyar dolarlık borcumuzu sıfırladık. İşte burada uluslar arası kuruluşlar devreye girdi.

9- Rusya ile ticarette yeni rekorlar kırdık

'BU, VATANA İHANETTİR'

Sonra ne oldu Gezi olayları denilen sokak olayları başladı. Uluslar arası medya İstanbul’a adeta kamp kurdu. Bu bir ihanettir, bu vatana ihanettir ve bunu acımasızca yaptılar. Apaçık bir ekonomik suikaste uğradık. Sadece Türkiye’nin faiz kaybı 2 milyar dolardır. Allah’a şükürler olsun bunlar Türkiye’yi etkilemedi. Ekim ayında turizmde rekorlar kırdık. Bunlardan da önemlisi Diyarbakır’da çok önemli açılışlar yaptık. Barzani, Şiwan Perwer ve İbrahim Tatlıses’in katılımıyla çok güzel bir tablo oluştu. Bunu gören insanlar sevindiler, umutlandılar. 17 Aralık’ta Diyarbakır tablosuna da suikast düzenlendi. Burada hedef sadece çözüm süreci de değil. Bir paket hazırladılar ve birbiriyle alakası olmayanları içine doldurlar. Adını da yolsuzluk operasyonu koydular. Kamuoyunu yolsuzluk operasyonuyla oyalarken çözüm sürecinin, halk.bankın intikamını almaya çalıştılar. Halkbankasının kaynakları 25 milyar dolara ulaştı. Bu bazı mahfilleri rahatsız etti. 9 gün içinde Halkbank’ın değer kaybı 1 milyar 625 milyon dolardır. Şimdi buna ne diyeceğiz. Çok güzel bir iş mi yaptınız diyeceğiz. Eğer sizin elinizde hukuka uygun belgeler varsa bunu önce bizimle paylaşırsınız. Siz 14 aydan beri dinleme yapacaksınız, bundan sadece bir kısım hakim ve savcının haberi olacak. Faizlerde artış var, Türk lirasında düşüş var.

‘CASUSLUK YAPAN MEDYA KURULUŞLARI VAR’

Türkiye içinde bir takım merkezler bu kirli komploda maşa olarak kullanıldı. Şu yaşadığımız 9 gün bir turnusol kağıdı olmuştur. Biz bu medyayı ve iş çevrelerini çok yakından tanıyoruz. Ama bu süreçte kimin değirmenine su taşıdıkları açık açık ortaya çıkmıştır. Bu son olay Türkiye’nin çıkarını değil, başka çevrelerin rantını düşünen, casusluk yapan medyalar, iş çevreleri ve örgütler var. Devlet içinde maalesef böyle çeteler var. Demek ki bu güne kadar çetelerle yaptığımız mücadele yeterli olmamış. Devlet içinde paralel olan yapılara müsaade etmeyeceğiz. Bir hareket öne ahlaklı olmalıdır.

Her yolu mübah gören bir hareket asla başarıya ulaşamaz. Adın kasetlerle komplolarla anılacak. Hiç kimsenin bu aziz dine bu haksızlığı yapma hakkı yoktur.

Bir takım çevrelerin maşası olanların operasyon yapmalarını, ameliyat yapmalarına kesinlikle müsade etmeyiz.

Milli iradeye kirli tezgah kurdular, biz dik duruşumuzla bunu deşifre ettik. Deşifre etmeye devam edeceğiz.

CHP hiçbir zaman seçim kazanan bir parti değildir. Her zaman atanarak işbaşına getirilmiştir. Ya darbelerle ya da böyle kirli tezgahlarla işbaşına geldiler. İşbaşına gelince arkalarında enkaz bırakarak gitti.

CHP ONLARLA ANCAK BEDDUA SEANSLARI DÜZENLER

İstanbul'a yolsuzlukla suçladıkları birini aday gösterdiler. Genel müdür bu şahsın yolsuzluk dosyasının önünde pozlar verdi.

CHP, yolsuzluk yapan görmek istiyorsa gitsin geçmişine baksın. Geçmişte hakaret ettikleri dini kisve attıkları örgütle birlikte hareket ediyor. Bunlar birlikte ancak beddua seansları düzenlerler.

Bu yolsuzluk soruşturması değildir, millete karşı tezgahtır. Yeni Türkiye'de yeni vesayetlere yer olmayacak. Devlete paralel yapılanmalar olmayacak.

Yeni Türkiye'de maşalar eliyle milli iradeye suikastler yapılmayacak.

Ya millet ya zillet. Ben inanıyorum ki, millet kazanacak. Zillet içinde kalanlar zillet içerisinde kalacaklar. Temeni ederem ki, Rabbim onları zilletten kurtarsın.

Bize oy versin ya da oy vermesin, bu komplo sadece AK Parti'ye değil, hükümete değil 76 milyona yapılmış bir komplodur.

‘BU KOMPLONUN BENZERLERİ BAYKAL’A DA YAPILDI’

Bu komplonun Türkiye’nin hayrına değil şerrine olduğunu lütfen görün. Bu komplonun benzerleri Baykal’a, Demirel’e, Erbakan’a da yapıldı. En sert cevabı vermezsek bu komploların benzerleri yapılmaya devam edecektir.

Milletime bu komploya karşı tavır almaya çağırıyorum. Meselenin Türkiye'nin ekonomisi olduğunu, faizin artırılması, bağımsızlığımzı olduğunu milletim görsün ve anlasın.

Bu çeteleri temizlediğimizde Türkiye'nin çok farklı bir yer olduğunu hepimiz göreceğiz. Bu komployu hep birlikte bozacağız.

Reformlarımızı çok hızlı yapacağız, çözüm sürecini çok daha hızlandıracağız, kan ve gözyaşına kapısını kapatacağız.

Meselesi olan her kesimin sorunlarını daha hızlı çözeceğiz. Şer olarak görünende hayır vardır. Bu çirkin komplodan güçlenerek çıkacak ve Türkiye'yi inşa edeceğiz.

BU SÜREÇ YENİ BİR İSTİKLAL MÜCADELESİDİR

Bu süreç Türkiye’nin yeni bir İstiklal mücadelesidir. Bu süreç faiz lobisinin Türkiye’den yiyeceği son darbedir. Bırakın onlar manşetleriyle hıyanet içinde olsunlar. Bırakın onlar iğrenç internet sitelerinde, kaset montajlasınlar. Bırakın onlar beddua etsin, biz bedduaya lanet duaya evet diyeceğiz. Bize Müslümanların duası yeter, Filistinli çocukların, Bosnalı çocukların duası bize yeter. Allah bize yeter, millet bize yeter.

Erdoğan'ın konuşması ;

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim