• BIST 93.560
 • Altın 193,795
 • Dolar 4,7211
 • Euro 5,4646
 • Ankara 21 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Konya 18 °C
 • Antalya 26 °C
 • Diyarbakır 27 °C
 • Erzurum 19 °C
 • İzmir 25 °C
 • Rize 25 °C

Erdoğan: Sokaktan Medet Umanlar Cevabını Alacak

Erdoğan: Sokaktan Medet Umanlar Cevabını Alacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan yayımladığı yeni yıl mesajında çözüm sürecinden bölgesel gelişmelere 2014 yılında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yıl dolaysıyla bir mesaj yayımladığı belirtildi. Mesajına “2014 yılını artık geride bırakıyor; yeni umutlarla, yeni heyecanlarla, hep birlikte yeni bir yıla hazırlanıyoruz. Öncelikle 2015 yılının ülkemiz, milletimiz, tüm insanlık için hayırlı bir yıl olmasını; ülkemizde ve yeryüzünde barışa, dostluğa, dayanışmaya vesile teşkil etmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” diyerek başlayan Erdoğan, “Yeni yılın öncekilerden çok daha bereketli ve huzurlu, sağlık, afiyet içinde geçmesi, güzellikleriyle unutulamayacak bir yıl olması gönülden temennimizdir. 2014 yılı, bölgemizde ve ülkemizde yaşanan kimi müessif hadiseler nedeniyle buruk geçse de geleceğe ilişkin umutlarımızı artıran bir yıl oldu. Yıl içinde yaşanan sıkıntıları, acı hadiseleri, elim kazaları, millet olmanın verdiği güçle ve dirayetle hep birlikte aştık. Bir olarak, beraber olarak, 77 milyon hep birlikte kardeş olarak karşımıza çıkan badireler karşısında kenetlendik, kucaklaştık, kardeşlik hukuku içinde sorunlarımıza çözümler ürettik” dedi.

Demokrasi ve milli irade çok daha güçlü hale geldi

2014 yılının sorunların çözümü yolunda önemli mesafeler katedilen bir yıl olduğunu belirten Erdoğan, “En önemlisi de 2014 yılı, demokrasi tarihimizde çok sevindirici bir dönüm noktası olarak da kayıtlara geçti. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez, 10 Ağustos tarihinde sizler, yani aziz milletimiz sandık başına gittiniz ve hür iradenizle Cumhurbaşkanını sandıkta belirlediniz. Ülkemizde, geçmişte Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde vuku bulan ve krize dönüşen tartışmaların hiçbiri bu süreçte yaşanmadı; son derece şeffaf bir şekilde sandıkta Cumhurbaşkanı belirlendi. Cumhurbaşkanı’nın da halk tarafından tayin edilmesiyle ülkemizde demokrasi ve milli irade çok daha güçlü hale geldi. İnşallah, daha güçlü bir demokrasiyle, daha güçlü bir milli iradeyle, artık mevcut sorunlarımızı çok daha kararlı şekilde çözecek, istikbalin daha da aydınlık olmasını temin edeceğiz. Ülke olarak enerjimizi sonu gelmeyen tartışmalarda, gereksiz münakaşalarda israf etmeyecek; bundan sonra tüm gücümüzü ülkemizin kalkınmasına, milletimizin refahına seferber edeceğiz. Aynı zamanda 10 Ağustos seçimleri, 2013 yılı sonunda milli iradeye ve demokrasiye yönelik darbe girişimine de en güzel, en esaslı cevabı teşkil etti. Türkiye’de hükümetlerin artık sandık dışında yollarla, milletin iradesinin dışında yöntemlerle görevden uzaklaştırılamayacağını; komploların, kumpasların, tuzakların, ahlak dışı darbe girişimlerinin milletin iradesi karşısında eriyip gideceğini herkes görmüş oldu. 2014 yılında küresel ekonomideki tüm dalgalanmalara rağmen ekonomimiz sağlam bir zemin üzerinde ilerlemeyi sürdürdü. Ekonomimize yönelik olarak içeriden ve dışarıdan yapılan tüm algı operasyonlarının sonuçsuz kaldı ve pozitif yöndeki büyümenin muhafaza edildi” ifadelerini kullandı. 

2014 yılının yakın coğrafyamızda, özellikle de komşularımız Suriye ve Irak’ta acıların zirveye çıktığı bir yıl olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Dünyanın bütün umursamazlığına, ilgisizliğine rağmen Suriye ve Irak’ta barışın egemen olması için elimizden geleni yaptık, yapıyoruz. Bu ülkelerden bize sığınan bütün kardeşlerimize de kapılarımızı açıyor, insani, vicdani, üzerimize düşen neyse hakkıyla yerine getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Sokaktan medet umanlar gereken cevabı alacak

Erdoğan "2014 yılı yapılan provokasyonlara, girişilen sabotaj girişimlerine rağmen çözüm sürecinin, yani milli birlik ve kardeşlik projemizin de hedeflediğimiz doğrultuda kararlılıkla ilerlediği bir yıl oldu. Türkiye’nin bu en büyük kardeşlik projesini bozmak, bulandırmak, bu süreci yeniden kan ve çatışmaya tahvil etmek isteyenler tekrar hayal kırıklığı yaşadılar. Şunu burada ifade etmek isterim ki, Türkiye, özellikle çözüm sürecinde hiçbir tehdide, hiçbir şantaja boyun eğmeyecek, bunun yanında şımarıklığa da asla müsaade etmeyecektir. Sokak eylemlerinden, çatışmalardan, kandan ve gözyaşından medet umarak ayakta kalmaya çalışan ya da siyaset üretme gayretinde olanlar, demokrasi ve hukuk içinde gereken cevabı mutlaka alacaktır. Çözüm süreci, Türkiye’nin en büyük sosyal projesi, en büyük kardeşlik projesidir. Ülkemizi ve milletimizi bu büyük barış projesiyle kucaklaştırmak için, sabırla, kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan, 2023 yılına, yani Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümüne sadece 8 yıl kaldığını hatırlatarak şunları söyledi:

“2023 yaklaşırken, bir yandan heyecanımız artıyor, ama bir yandan da umudumuz, gayretimiz, mücadelemiz güç kazanıyor. Bu aziz millet, birlik içinde olduğu müddetçe, önüne koyduğu her hedefe mutlaka ve mutlaka ulaşacaktır. Tarihimiz bunun güzel örnekleriyle doludur. Elbette, bizi ülke olarak, millet olarak, bu kutlu yoldan ayırmak, bu güzel hedeflerden uzaklaştırmak için mücadele edenler de olacaktır. Kimi zaman içimizdeki hainler, kimi zaman yurt dışındaki hasımlar büyük bir Türkiye’nin inşa ediliyor olmasından, bölgesinde ve dünyada öncü bir Türkiye’nin yükseliyor olmasından rahatsızlıklarını dile getireceklerdir. Biz, bu hainlere aldanmayacağız; bu hainlerin ipini elinde tutan karanlık odaklara asla boyun eğmeyeceğiz. Tarihimiz boyunca nasıl yılmadan, yıkılmadan, kararlı bir yürüyüş gerçekleştirdiysek, bundan sonra da güçlü, itibarlı, bölgesinde ve dünyada söz sahibi, etki sahibi, güç sahibi bir ülke olarak geleceğe ilerleyeceğiz. Umudumuzun, heyecanımızın, millet mefkûremizin ve kardeşliğimizin hiç kimse, hiçbir güç tarafından zedelenmesine izin vermeyeceğiz. Ekonomimize, demokrasimize, aktif ve barışçı dış politikamıza, içerde huzurumuza, refahımıza hiçbir karanlık elin dokunmasına göz yummayacağız. Bu düşüncelerle 2015 yılının bir kez daha hayırlara vesile olmasını, inşallah 2014’ten çok daha huzurlu, bereketli, umut dolu olmasını niyaz ediyorum.”

2014 yılının en acı kayıpları

2014 yılında kaybedilen aziz vatandaşların tümüne Allah’tan rahmet niyaz eden Erdoğan, “Soma’da yitirdiğimiz kardeşlerimize, Ermenek’te yitirdiğimiz kardeşlerimize özellikle rahmet niyaz ediyor, yakınlarına bir kez daha sabır diliyorum. 2014 yılının en acı kayıplarından biri, kuşkusuz Kurban Bayramı’nda alçakça saldırılar neticesinde yitirdiğimiz genç kardeşlerimizdi. Başta Yasin Börü olmak üzere, bu genç kardeşlerimizi de bugün bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Elbette, bugün tarihimizdeki elim bir hadiseyi de milletçe hatırlamak durumundayız. 100 yıl önce tam da bugünlerde Allahu Ekber Dağları’nda on binlerce askerimizi vatan savunmasında şehit vermiştik. Şehadetlerinin 100’üncü yıldönümünde Sarıkamış şehitlerimizi de rahmetle anıyor, tüm şehit ve gazilerimizden Allah razı olsun, mekânları inşallah cennet olsun diyorum. Ailenizle, sevdiklerinizle, huzurlu, barış, sıhhat ve afiyet içinde bir yıl geçirmenizi temenni ediyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim