• BIST 107.401
 • Altın 173,507
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Konya 15 °C
 • Antalya 21 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Erzurum 8 °C
 • İzmir 21 °C
 • Rize 15 °C

Erdoğan: PYD ve PKK birbirinin aynıdır

Erdoğan: PYD ve PKK birbirinin aynıdır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilkent Yerleşkesi'ndeki Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Temel Bilimleri ve laboratuvarları binasının açılışında yaptığı konuşmada, PKK ile PYD'nin birbirinin aynı olduğunu belirtti.

Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilkent Yerleşkesi'ndeki Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Temel Bilimleri ve laboratuvarları binasının açılışı ve Esenboğa Merkez Kampüsü'nün temelinin atılması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde, "PYD'nin de PKK gibi bir terör örgütü olduğunu" söylediğini belirterek, şunları kaydetti: 

 "Onların orada devlet kurmasına müsaade etmenin yollarını mı aralıyorsunuz? Kabine açıkladı bunlar, ona mı aldanıyorsunuz? Maalesef PYD ile PKK bir birin aynıdır ve dertleri nedir? Dertleri Kuzey Suriye'de bir devlet oluşturmaktır. Ve bu devleti Afrin, Kobani ve Kamışlı'ya kadar o bölgede, Suriye'nin kuzeyinde kurmaktır. Biz buna Türkiye olarak sıcak bakamayız. Hemen ardından Fransa'ya gittim, sayın Hollande orada konuştum bu konuyu. O da Kobani'yi sordu. Dedim, Kobani'yi sormayın. Gelin Halep'i sorun, Halep bizim için önemli. Çünkü Halep'te 1 milyon 200 bin insan var. Kobani'de artık insan yok, bunların artık hepsi zaten bizim ülkemize geçti. Onlar şu anda Türkiye'deler. Ama Halep'te 1 milyon 200 bin insan var. Halep'de ekonomi var. Halep'te kültür var, Halep'te tarih var, Halep'te medeniyet var. Orada bu çökertiliyor şu anda. Gelin buna müdahale edin veya müdahale edelim. Ve orayı bir kenara koydular, sadece yattılar kalktılar 'Kobeni' dediler.  'İki günde Kobani bitecek' dediler. 'Onun için biz oraya yardım göndermemiz gerekir' dediler. Ve üç tane C 130 uçağıyla yardım indirdiler. Bu yardımların bir kısmı DEAŞ'ın eline, bir kısmı da PYD vePKK eline geçti. Dünyaya bunların nasıl baktığını anlatma bakımından bunu söylüyorum. "

"Dünya beşten büyüktür" sözünü tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki 5 daimi üyeye bütün dünyanın mahkum olamayacağını söyledi.

Onun için dünyada gittiği ülkeleri bu noktada uyardıklarını belirten Erdoğan, "Diyoruz ki gelin bu konuda sesinizi yükseltin. Peki ne olacak? Olacak olan şey şu: Bu sayı 15 mi olur? Şu anda biliyorsunuz 10 tane geçici üye var. 15-20 mi olur 20, dönerli olsun. Her yıl veya iki yılda bir daimi 20 üye değişsin. Bu 20 üye değişirken, dini durumlar, kıta temsili tüm bunlar göz önüne alınsın. Hatta hatta etnik yapılar bile göz önüne alınsın. Tüm bunlar değerlendirmek suretiyle yapılsın" dedi.

Şu anda üç kıtanın temsil edildiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Avrupa, Asya ve Amerika... Daimi üyelerin arasında başka yok. Dini durumdan baktığınızda bir tane Müslüman ülke yok. 1,5 milyarlık bir İslam dünyası var. O zaman bu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ne işe yarar? Ben orada temsil edilmiyorum. Benim temsil edilmediğim bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, benim adıma  konuşamaz zaten. Şimdi biz onun beledilini ödüyoruz. Onun için dünya 5'ten büyüktür tezini dünyaya yayacağız. Ve şu anda STK'lar oluşuyor. STK'lar çalışmaya başladı bu konuda. İnşallah bu daha da yaygınlaşacak. Bu fahri doktora unvanının gerçekten milletler arası hukuk dalında verilmiş olması, benim için bir gurur abidesi olacak."

Rektör Doğan'ın konuşması

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, önce Türkiye'de daha sonra da dünyada, sessiz milyonların sesi, mazlumların koruyucusu, insan haklarının en cesur savunucusu ve yardıma muhtaç olanların yardımcısı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 21'nci yüzyılın felsefesini belirleyecek olan adalet, hakkaniyet, özgürlük ve insan hakları kavramlarının, dili, dini, ırkı ve sosyal statüsü ne olursa olsun insana verilmesini savunduğunu belirten Doğan, "21'nci yüzyılın gerçek lideri oldunuz. İşte bu özelliklerinizden dolayı üniversitemiz senatosu size bu unvanı vermeyi uygun gördü. Aslında sizi milletimiz ve dünya milletleri bağrına basmıştır. Gerçekten, herhangi bir unvana da ihtiyacınız yoktur" diye konuştu.

Doğan, daha sonra Yıldırım Beyazıt Üniversitesi hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a fahri doktora

Törende, milletler arası hukuka yaptığı katkılar dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a fahri doktora unvanı verildi. Cübbe giyen Erdoğan'a, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Doğan tarafından doktora belgesi de takdim edildi.  

Erdoğan'a fahri doktora unvanı verilmesine ilişkin Senato kararı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Uşan tarafından okundu. Kararda, şu ifadeler yer aldı:

"Medeniyetler İttifakı sürecinin 2005 yılından itibaren başlatılması ve eş başkanlığının yürütülmesi çerçevesinde, Birleşmiş Milletler Örgütünün temel amaçlarından birisi olan 'devletler arasında dostça ilişkilerin geliştirilmesi'ne ve Milletlerarası Hukuk'ta 'milletlerarası sorunların barışçıl yöntemlerle çözümü' prensibine vermiş oldukları destekler,

İsrail Devleti'nin 2007 yılından beri, Filistin'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı abluka ve tecridin bertaraf edilmesi yönünde, liderlik ettiği politikalar ve gösterdiği kişisel tepkiyle, Milletlerarası Hukuk'un temel prensiplerinden olan 'devletlerin egemenliğine saygı' ve 'temel insan haklarına saygı' ilkelerinin güçlenmesine yapmış oldukları katkılar,

3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır'da halk tarafından seçilmiş iktidara yönelik gerçekleştirilen askeri darbeyi yapanlara verilen milletlerarası destek karşısında, hukukun üstünlüğü, demokrasinin vazgeçilmezliği ve halkın iradesinin savunulması yönünde göstermiş oldukları çabayla, Milletlerarası Hukuk'un temel ilkelerinden olan 'devletlerin egemenliği' esaslarının güç kazanmasına yönelik faaliyetleri,

Mart 2012'de, Suriye'de başlayan iç çatışmalar sonucunda Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan yüz binlerce Suriye vatandaşına Türkiye'nin kapılarını açıp, ayrım gözetmeksizin tüm göçmenlere insani şartlarda barınma ve yaşama imkanı sunmasına öncülük etmesiyle, Milletlerarası Hukuk'un temel prensiplerinden olan, kişileri zulüm görecekleri ülkeye 'geri göndermeme  (non-refoulement)', 'temel insan haklarına saygı' ve 'hakkaniyet' ilkelerinin güç kazanması konusunda gösterdikleri çabalar,

Milletlerarası barışın ve güvenliğin korunmasına ilişkin Birleşmiş Milletler Örgütü'nden beklenen görevin, Güvenlik Konseyi'nde beş ülkeye tanınmış veto yetkisi nedeniyle tıkanması karşısında, 'Dünya beşten büyüktür' değerlendirmesi ve bu değerlendirmesini her platformda güçlü bir şekilde ifade etmesiyle, Milletlerarası Hukuk'ta  'devletlerin egemen eşitliği', 'barış ve güvenliğin korunması' ve 'hukukun üstünlüğü' prensiplerine yaptıkları katkılar,

Nihayet, Milletlerarası Hukuk alanında, adalet, eşitlik, hukukun üstünlüğü, hakkaniyet ve temel insan haklarına saygı prensiplerinin yerleşmesi konusunda ortaya koydukları olağanüstü çabalar nedenleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, 'Milletlerarası Hukuk' alanında, fahri doktora unvanı takdim edilmesine oybirliği ile karar verildi."

Erdoğan, siyaset bilimi dersi verdi 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Temel Bilimleri Binası'na gelişinde kurdele keserek açılış yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık alanında önemli bir adım atıldığını belirterek, hayırlı olmasını diledi. 

Erdoğan, ayrıca telekonferans bağlantısıyla, Esenboğa Merkez Külliyesi'nin temelini attı. Erdoğan, temel atma için inşaat alanında bulunan TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Bulut ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Fatih Vehbi Çelebi'ye bağlandı. Ömer Bulut'un "Esenboğa külliyesinden arkadaşlarımız ve işçi kardeşlerimizin saygı ve şükranlarını sunuyorum" demesi üzerine Erdoğan, "Evet, küllüye tuttu. Hayırlı olsun" dedi.

Ekrana yansıtılan görüntülerden inşaat alanını inceleyen Erdoğan, "Ya Allah Bismillah" diyerek, külliyenin temelini attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan TOKİ Başkanı Ergün Turan'ın, "İnşaatın, bu yılın Aralık ayında bitirileceğini" söylediğini aktardı.

Temel atma ve fahri doktora töreninin ardından Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Temel Bilimleri Binası'nda incelemelerde bulundu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk ve Siyasal öğrencilerine siyaset bilimi dersi veren Erdoğan, üniversitede yaklaşık 1,5 saat kaldı. Törenin ardından gerçekleşen ziyaret, basına kapalı yapıldı. 

Açılışa, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katıldı. (AA)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • CHP'den Kritik Abdullah Gül Açıklaması!25 Nisan 2018 Çarşamba 14:31
 • Erbakan'ın Kemikleri Sızladı25 Nisan 2018 Çarşamba 13:03
 • Erdoğan'dan Bedelli Askerlik Yorumu25 Nisan 2018 Çarşamba 13:00
 • "Katar, Suriye'ye Asker Göndermek Zorunda"25 Nisan 2018 Çarşamba 12:32
 • Cezayir'den Siyonist Ajana İdam25 Nisan 2018 Çarşamba 11:58
 • CHP'de 'Gül' Çatlağı25 Nisan 2018 Çarşamba 11:53
 • Arınç: AK Parti'ye Zarar Verecek Girişimlerin İçinde Olmam24 Nisan 2018 Salı 19:44
 • Arınç'tan ilk Açıklama!24 Nisan 2018 Salı 18:54
 • Erdoğan, Bülent Arınç İle Görüşecek24 Nisan 2018 Salı 17:05
 • Erdoğan'dan Abdullah Gül Yorumu!24 Nisan 2018 Salı 16:24
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim