• BIST 94.437
 • Altın 194,212
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Konya 16 °C
 • Antalya 21 °C
 • Diyarbakır 22 °C
 • Erzurum 11 °C
 • İzmir 22 °C
 • Rize 20 °C

CHP'nin 'siyasi tutum belgesi' hazır

CHP'nin 'siyasi tutum belgesi' hazır
CHP yönetimi, 2015 seçimlerine yönelik yeni bir siyasi tutum belgesi hazırladı. Al Jazeera'nin ulaştığı taslak belgede "Barış süreci şeffaf yürütülecek, CHP anadilde öğretimi destekler" denildi. Seçim barajı ve YÖK'ün kaldırılmasını isteyen CHP, 'kimse in

4-5 Eylül’de yapılan olağanüstü kurultayın ardından oluşan CHP yönetimi 2015 seçimlerine yönelik ‘Siyasi Tutum Belgesi’ hazırladı. Merkez Yönetim Kurulu’na sunulan taslak belge 24 Ekim Cuma günü yapılacak CHP Parti Meclisi toplantısında da ele alınacak.  Al Jazeera CHP’nin Siyasi Tutum Belgesi’nin taslak metnine ulaştı.  Belge 2015 seçimlerinde CHP’nin dile getireceği vaadlerin ve politikaların çerçevesini çiziyor.

‘Herkes için adalet ve özgürlük’

Taslak metinde yer alan ilk başlık ‘Herkes için adalet ve özgürlük’ Belgede, Türkiye’nin önündeki en önemli meselenin adalet ve özgürlük olduğu belirtiliyor ve ”Sosyal adalet ve çağdaş demokrasi tüm kurum ve politikaları ile tavizsiz ve bütüncül bir yaklaşımla inşaa edilmeli. Türkiye, ama’sı olmayan  demokrasi ve acaba’sı olmayan hukuk devletini hemen şimdi talep etmektedir” deniliyor.  

‘Seçilmiş krallık değil, kuvvetler ayrılığı'

CHP taslak metinde başkanlık sistemine yönelik itirazlarını kayda geçirirken parlamenter sistemin korunmasına yönelik vurgu yaptı. “ CHP hiçbir erkin diğerine tahakküm etmediği kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter demokrasiyi savunur. En  çok oy alanan seçilmiş kral gibi hukuktan ve yasal denetimden bağımsız davrandığı sistemi reddeder. Yargı yürütme ve yasama arasında sağlıklı bir demokrasiyi inşaa eder” dedi.

'Barış süreci şeffaf olacak ve Meclis’te sürdürülecek'  

Kürt sorununun çözümüne bakışına da taslak metinde yer verildi. Buna göre CHP Kürt sorununun daha fazla demokrasi ve daha fazla özgürlükle çözüleceği ve kalıcı barışın bu şekilde inşaa edileceği görüşünde. Bu konuda ise”  CHP barış sürecini tüm halkın önünde, şeffaf biçimde meşru demokratik zemin olan TBMM’de kararlılıkla sürdürür” görüşüne yer verildi.  CHP’nin yerinden yönetimin güçlendirilmesini, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı , eşit vatandaşlık ilkesini benimsediği de ifade edildi.  CHP yeni siyasi tutum belgesinde seçim barajının kaldırılacağını da taahhüt etti.

‘Anadil öğretimini destekler’

Daha önce anadilde eğitime sıcak bakmayan CHP hazırladığı taslak metinde  anadil öğretimini desteklediğini ancak anadilde eğitim konusunda çocuğunun yüksek yararının gözetilmesi gerektiğini savundu. “ Anadilde eğitim konu politik bir çatışma olmaktan çıkarılmalı, bu konuda çocuğun yüksek yararını gözeterek bilimsel ve pedagojik bir planlama sonucu bir politika üretilmeli” görüşleri dile getirildi.

Parasız bilimsel sorgulayan eğitimin her çocuğun hakkı olduğunu söyleyen CHP “ Eğitimi ideolojik kalıpların çocuklara benimsetildiği bir alan olmaktan çıkaracağını, pedagojik, özgürlükçü ve sorgulayan eğitimi tüm çocuklara parasız olarak sunacağını” belirtti.

‘Din ve vicdan özgürlüğü’

CHP din ve vicdan özgürlüğünü etkin biçimde koruyacağını devletin tüm inanç gruplarına karşı eşit mesafede duracağını belirtti.  Bu konudaki görüş “ CHP kimsenin inancından ötürü ayrımcılığa uğramamasını baskı görmemesini toplumdan dışlanmamasını teminat altına alır. Talep edenlere din eğitimi verilmesini destekler, kimsenin dini eğitime zorlanmasına izin vermez” sözleriyle ifade edildi.

Taslak metinde yer alan diğer vaadler de şu şekilde sıralandı:

YÖK kalkacak, üniversiteler özgür olacak

Vicdani red temel bir insan hakkı olarak tanınacak

Siyaseten finansmanı şeffaflaştırılacak

Memurlara grev ve toplu sözleşme hakkı tanınacak

Orantısız polis şiddeti son bulacak, meydanlar halkın olacak

Herkes insanca yaşacağı asgari gelire sahip olacak

Taşeron sömürüsü sona erecek

Dış politika hedefleri 

Taslak metinde dış politika hedeflerine de yer veren CHP ‘ Barışçı ve gerçekçi dış politika stratejisi” izleyeceğini ifade etti. AB hedefinin dış politikada öncelikli hale getirileceğini ifade eden CHP, Suriyeli sığınmacılara da insanca yaşam hakkı verileceğini taahhüt etti. “ CHP bölgesel krizler nedeniyle ülkemize sığınan mültecilerin insanca yaşam koşullarına sahip olmasını temin eder. Mülteci akınından kaynaklı mali yükün uluslararası toplum tarafından yeterince paylaşılması için gerekli girişimleri yapar” 

Kaynak: Al Jazeera

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim