• BIST 94.671
 • Altın 193,363
 • Dolar 4,7582
 • Euro 5,4831
 • Ankara 26 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Konya 26 °C
 • Antalya 28 °C
 • Diyarbakır 33 °C
 • Erzurum 20 °C
 • İzmir 27 °C
 • Rize 26 °C

Cennetini kalbinde taşıyan adam

Ahmet Varol

Şeyhulislam Ahmed ibnu Teymiyye hapse atılırken şöyle demişti: “Düşmanlarım bana ne yapabilir? Ben cennetimi kalbimde, bahçemi göğsümde taşıyorum. Nereye götürülsem onlar benimle beraberdir. Hapsedilmem halvet, öldürülmem şehâdet ve memleketimden sürülmem ise seyahattir.” 

Bu söz daha sonra zulme başkaldırı ve haksızlıklara direniş konusunda kararlılığı ifadede bir atasözü haline geldi ve muhtelif haksız eleştirilere hedef olan sahibi ise unutuldu. Oysa o zat aynı zamanda zulme direniş konusundaki kararlılığıyla ve zindanları gerçekten halvet hayatına dönüştürerek cennetini kalbinde taşıdığını belgeledi. Bu konuda kendinden sonrakilere de örneklik etti. O zaman zulmedenlerin yanında duranlar dünyanın tadını çıkarırken büyük dava adamı Şeyhulislam İbnu Teymiyye’yi pek çok haksız iftiranın hedefi haline getirdiler. Elbette bu dünyada cennetlerini kalplerinde taşıdıkları için zindanlarda hayatlarını halvete dönüştürenlerle cenneti burada yaşayarak kendilerini şöhret kulelerine yerleştirenlerin ayrıştırılacağı günler gelecektir.

Mescidi Aksa muhafızı olarak tanımlanan ve aynı zamanda Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesindeki İslâmî Hareket’in lideri olan Şeyh Raid Salah’ın da aynı şekilde cennetlerini kalplerinde taşıyan gönül adamlarından olduğuna inanıyorum. 

Mavi Marmara gemisinde beraberdik. Bu yolculuk esnasında kendisiyle uzun sohbetlerim oldu. Türkiye’den bazı kardeşlerimizin onunla yaptıkları röportajlarında mütercimlik yapmıştım. 

Kendisiyle daha önce de tanışıyorduk. Ama Mavi Marmara yolculuğu münasebetiyle yol arkadaşı olduk. Bu vesileyle şahsen, daha yakından tanıştığımız için zaman zaman İstanbul’a geldiğinde daha yakından görüşme imkânlarımız oldu. 

Bu yolculukta katillerin hedeflerinden biri de Raid Salah idi. İbrahim Bilgen abimizi de ona benzeterek şehit ettiler. O yüzden Bilgen’i öldürdüklerinde merkezlerine Raid Salah’ı da öldürdüklerine dair müjde vermişlerdi. Gemiye girdiklerinde onu sağ olarak karşılarında görünce de şaşırmışlardı. 

İşgalcilerin kendisini hapse atacaklarına dair bilgi almaları sebebiyle kardeşlerimiz onu da Türkiye’ye getirmek istediler. Bunu kendisiyle konuştukları zaman da gülümsemiş ve “siz yolunuza devam edin, benim hapse atılacağım korkusu işinizi zorlaştırmasın; onlar beni hapse atacaklarsa atsınlar” demişti. 

Şimdiye kadar işgal yargısı tarafından birçok kez yargılandı ve hapse atıldı. Ama bunların hiçbiri onun direniş ve özellikle de Mescidi Aksa’ya sahip çıkma mücadelesindeki azmini kıramadı. 

Son hapis kararlarının asıl sebebi de Mescidi Aksa davasına sahip çıkması ve Kudüs intifadasına destek vermesidir. Tabii yargı kararlarında kendilerini haklı çıkarabilmek için çeşitli yalan ve iftiralara başvurdu veya onun haklı mücadelesini kendi kafalarına göre tanımladılar. 

Liderliğini yaptığı İslâmî Hareket, bu isimle tanımlanan akımlar kategorisine girdiği gibi aynı zamanda bu ismi taşıyan bir siyasi harekettir.

1948 bölgesindeki İslâmî Hareket olarak da tanınır. Çünkü 1948’de işgal edilmiş bölgeyi “İsrail” olarak tanımaktan uzak durmaya özen gösterdiği için böyle tanınmayı tercih etti ve öyle ünlendi. 

Bu bölgedeki Filistinlilere yasal olarak “İsrail” vatandaşlığı verildiğinden, işgal rejiminin yerel ve genel seçimlerinde aday olma ve oy kullanma hakları vardır. Fakat parlamento seçimlerinde aday olmaktan da oy kullanmaktan da uzak durdu. Sadece bazı belediye seçimlerine girdi. Hareketin merkezi olarak bilinen Ummulfahm’da belediye seçimlerini sürekli ve önemli farkla kazandı. İşgal rejimi bu şehirde seçim yoluyla belediyeyi elinden alamayacağını anlayınca da mahkeme kararıyla aldı. 

Son dönemde bu hareketin terörle işbirliği yaptığı suçlamasında bulunarak, mahkeme kararına da ihtiyaç duymaksızın Netanyahu hükümetinin güvenlik kabinesi adı verilen ve güvenlikle ilgili bazı bakanlarını kapsayan komitesinin özel kararıyla kapatıldı. 

Hareketin birçok sivil toplum kuruluşu ve özellikle insanî yardım alanında faaliyetler yürüten sosyal kurumu bulunuyordu. Bunların birçoğu İslâmi Hareket’le ilişkileri gerekçe gösterilerek kapatıldı ve mal varlıklarına el kondu. 

Fakat mücadeleden yılmadı. Çalışmalarına devam etti. Özellikle Kudüs ve Mescidi Aksa alanındaki faaliyetleriyle tanınmaktadır. 

yeniakit

Bu yazı toplam 401 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim