Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sudan Dışişleri Bakanı Ali Ahmet Karti ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.
Tahran ziyareti sırasında Yemen için İran ve Türkiye’nin ortak çalışma yapılması kararı alındığının hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı olarak İran ile daha yakın bir çalışma içinde olunacağını ve Körfez ülkeleriyle de konuyla ilgili görüşmelere başladıklarını söyledi:

“Şu anda Yemen’de bir yangın var. Bu yangını söndürmemiz gerekiyor. Yemen’deki şu andaki durumdan sorumlu olan ülkeler de var. Bunları da biz açıkça Tahran’da söyledik, konuştuk. Biz siyasi diyalog ve siyasi çözümle Yemen probleminin üstesinden geleceğimize inanıyoruz ve bu anlamda da Türkiye, İran, Suudi Arabistan gibi ülkelere önemli görev ve roller düşüyor. Bu konuda işbirliği yapmamız konusunda İran ile mutabık kaldık. Şimdi Körfez ülkeleriyle de görüşüyoruz, temaslarımız devam edecek. Zaten Zarif ile her fırsatta telefonla da görüşüyoruz. Bundan sonraki süreçte de daha yakın bir çalışma içinde olacağız. Keza Körfez ülkeleriyle, Arap ülkeleriyle de bu temasımızı devam ettireceğiz.”

İran seyahati öncesi Riyad ile temas

Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 Nisan’daki Tahran ziyaretinden bir gün önce, Suudi Arabistan İçişleri Bakanı ve Veliahtvekili Prens Naif ile Ankara'da görüştü. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Al Jazeera’ye konuşan Arap Birliği Ankara Temsilcisi Muhammed Naciri, Suudi Prens’in İran’a iletmek üzere Yemen ile ilgili bir mesaj iletmiş olabileceğini söyledi.

Yemen’deki savaş gerginliğe yol açtı

Suudi Arabistan öncülüğündeki, çoğunluğu Körfez ülkelerinden oluşan müttefiklerin Yemen’de ilerleyişini sürdüren İran destekli Husilere karşı 25 Mart’ta başlattığı hava operasyonları, bölgedeki iki rakip ülke İran ve Suudi Arabistan’ı bir kez daha karşı karşıya getirdi. Türkiye de Suudi Arabistan öncülüğündeki operasyona destek verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: Al Jazeera