• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Konya 11 °C
 • Antalya 14 °C
 • Diyarbakır 11 °C
 • Erzurum 5 °C
 • İzmir 16 °C
 • Rize 12 °C

Büyük Sayılar Bir’lerin Toplamıdır

Ahmet Varol

Türkiye’de artık herkesin gündeminde seçim var ve son noktaya gelindi. Bazıları meclise girebilmek için bütün gücüyle çalıştı. Bazıları koalisyon yoluyla da olsa hükümeti ele geçirmenin hayallerini kuruyor. Bu konuda uluslararası güçlerin medya organlarına yansıtılan bazı formülleri ve planları da iştahlarını kabartıyor. Ancak yine büyük bir kalabalık istikrarın korunması, kalkınmanın sürmesi, yeniden küresel güçlere borçlanıp talimat alma dönemlerine geri dönülmemesi arzusunda. 

Türkiye’deki seçimler konusunda İslâm coğrafyasındaki heyecanın Türkiye halkındaki heyecandan hiç de geri kalmadığını söyleyebiliriz. Çünkü buradaki seçimlerin sonuçlarının tüm İslâm coğrafyasını etkileyeceğini ve doğal olarak kendilerini de yakından ilgilendirdiğini düşünüyorlar. Tabii ki onların da arzu ve temennileri Türkiye’de istikrarın, kalkınmanın ve İslam coğrafyasının güç birliğine öncülük için güçlenme çabalarının sürmesi. Çünkü tüm İslam âlemi kritik bir dönemden geçiyor ve bu dönemde Türkiye’ye önemli görevler düşüyor; icra edeceği fonksiyon büyük. O yüzden bu seçimler çok yakından takip ediliyor ve küresel emperyalizmle işbirliği içinde olan zulüm rejimlerinin baskıları altındaki mazlum halklar bu ülkede kendilerine sahip çıkacak bir kadronun yeniden iş başına gelmesi arzularını her fırsatta dile getiriyorlar. Özellikle ateş hattından kaçıp Türkiye’ye sığınmak zorunda kalanların bu konudaki dilek ve temennilerini sürekli dile getirdiklerine onlarla herhangi bir ilişki içine girenlerin şahit olduklarını sanıyoruz. 

İslam âleminde bir güç birliği oluşmasını istemeyen küresel güçler bunu bildikleri için Türkiye’nin büyümeye devam etmesini, ekonomik alanda daha bağımsız olmasını sağlayacak yeni ataklar yapmasını, Müslüman halklara öncülük etmesini istemiyor ve bu yöndeki çabalarını sonlandıracak koalisyon hesapları yapıyorlar. Çünkü küresel mekanizmanın planlarını yürütme konusunda kendileriyle tam uyum içinde çalışacak bir kadroyu tek başına iktidara getirmelerinin mümkün olamayacağını biliyorlar. O yüzden kendileriyle işbirliğine ihtiyaç duyacak ve dikte edecekleri politikaları uygulamada zorluk çıkarmayacak bir kadro etrafında toplanmaya müsait ekiplerin koalisyonu hayallerini kuruyor, onu da daha önce farklı ülkelerde denedikleri şekilde “çok güçlü ihtimal” gibi yutturmak için medya kanalıyla yönlendirme yapıyorlar. Hatta sadece medyadan değil toplumu yönlendirmede işe yarayacağını düşündükleri tüm araçlardan ve söylentilerden yararlanmaya çalışıyorlar. 

O yüzden yarın verilecek oy sadece Türkiye için değil tüm İslam coğrafyası için verilmiş olacak. Sadece bir partinin oy oranını artırma amacıyla verilecek ama sonuçta kullanılmamış sayılacak oylar gerçekte küresel güçlerin, Türkiye’nin, Müslüman halkların kendi hür iradeleriyle hareket etmelerine öncülük konusunda icra edebileceği fonksiyonu engellemek amacıyla kurdukları koalisyon hayallerine verilmiş olacaktır. Çünkü bu oylar onların oylarını artırmasa da oyunlarını bozacak güç birliğinden çekilip alınmış olacak. Tüm İslâm âleminin kritik ve zor bir dönemden geçtiği bir sırada Türkiye’deki istikrarlı ilerleme ve büyümenin devamını sağlayacak bir güç birliğinin törpülenmesi ise küresel güçlerin hesaplarının yararına olacak. Desteklenen parti veya ittifaka ise hiçbir yarar sağlamayacak. 

Yanlışlardan dolayı eleştiri, sonucu sadece eleştirdiklerine değil kendine, tüm ülke halkına ve hatta bütün İslâm âlemine olumsuz bir şekilde yansıyacak cezalandırmada bulunmayı haklı kılmaz. Böyle bir uygulama ile sadece eleştirdiğin kesimi ve kadroyu değil kendini de cezalandırmış olacaksın. Tabii kendini de bütün bir toplumu ve tüm İslâm âlemine yayılmış büyük bir kitleyi cezalandırdığın, dolayısıyla sen de bu kitlenin içinde yer aldığın için cezalandırmış olacaksın. 

Böyle bir dönemde yapılacak önemli bir hata da kendini veya ailenden bir ferdi küçümsemek, “bir kişiyle ne değişir?” hatasına düşmek olacaktır. Unutmamak gerekir ki büyük sayılar “bir”lerin toplamıdır. “Bir”leri bir araya getirenler güç birliği oluşturur. Onun için sayıları basite almamalı, “bir”lere önem vermeli ve hep birlikte güç birliğini koruyarak tüm İslâm âleminin ümit bağladığı istikrar ve ilerleyişi sürdürmeliyiz.

yeniakit

Bu yazı toplam 323 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim