• BIST 96.817
 • Altın 221,748
 • Dolar 5,3655
 • Euro 6,1063
 • Ankara -3 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Konya -4 °C
 • Antalya 6 °C
 • Diyarbakır 3 °C
 • Erzurum -16 °C
 • İzmir 2 °C
 • Rize 4 °C

Bunlar İsevi de değil!

Abdurrahman Dilipak

Dün kaldığımız yerden devam edelim..

Aslında “iman ettik” diyenlerin çoğu, neye iman ettiklerini bilmedikleri gibi, bildiğini sandıkları şeyin çoğu din değil gelenek.. Yani “Atalarının din edindikleri bir gelenek”ten ibaret.

Hristiyan ve Yahudilerde durum çok daha vahim.. Onlarda bu iş bir gelenek de değil, seremoni ve ritüellere indirgenmiş bir kültür! Pagan geleneğin dinleştirilmiş şekli.. Hristiyanlığın kurucusu Hz. İsa değil, Saul adlı Yahudi asıllı biri..

Özellikle Hristiyanlık bir “din” değil, Religio. İlahi bir öz taşımıyor.. Hz. İsa sadece bir sembol, bir figür. Zaten O’nu ilahlaştırarak hayattan soyutladılar.

Biz burada bugün İncil, Tevrat ve Zebur’dan bazı örnekler vererek bu sayfayı kapatalım.

Matta 15 Çünkü kötü düşünceler, cinayetler, zinalar, fuhuşlar, hırsızlıklar, yalan tanıklıklar, küfürler yürekten çıkar. Markos 7 Hırsızlıklar, açgözlülükler, kötülükler, hile, şehvet düşkünlüğü, kötü göz, küfür, kibirlilik, akılsızlık çıkar. Vahiy 9 Ve ne kendi cinayetlerinden, ne büyücülüklerinden, ne zinalarından, ne de hırsızlıklarından tövbe ettiler. Vahiy 3 İşte, Yahudi değil, ama yalan söyleyip kendilerinin Yahudi olduklarını söyleyen Şeytan›ın havrasından bazılarını veriyorum; işte, onların gelip senin ayaklarının önünde eğilmelerini sağlayacağım ve benim seni sevdiğimi bilecekler. Rüşvet almayacaksınız. Çünkü rüşvet göreni kör eder, haklıyı haksız çıkarır. Yasa›nın Tekrarı 10 Çünkü Tanrınız RAB, tanrıların Tanrısı, rablerin Rabbi’dir. O kimseyi kayırmayan, rüşvet almayan, ulu, güçlü, heybetli Tanrı’dır. Yasa›nın Tekrarı 16Yargılarken haksızlık yapmayacak, kimseyi kayırmayacaksınız. Rüşvet almayacaksınız. Çünkü rüşvet bilge kişinin gözlerini kör eder, haklıyı haksız çıkarır. Yasa›nın Tekrarı 27 ‘Suçsuz birini öldürmek için rüşvet alana lanet olsun!’ “Bütün halk, ‘Amin!’ diyecek. 1. Samuel 8Ama oğulları onun yolunda yürümediler. Tersine, haksız kazanca yönelip rüşvet alır, yargıda yan tutarlardı. 1. Samuel 12 İşte karşınızda duruyorum. Hanginizin öküzünü aldım? Kimin eşeğine el koydum? Kimi dolandırdım? Kime baskı yaptım? Göz yummak için kimden rüşvet aldım? RAB’bin ve O’nun meshettiğinin önünde bana karşı tanıklık edin de size karşılığını vereyim.” 2. Tarihler 19 Onun için RAB’den korkun, dikkatle yargılayın. Çünkü RAB kimsenin haksızlık yapmasına, kimseyi kayırmasına, rüşvet almasına göz yummaz.”

Ezra 4 Tasarılarına engel olmak için Pers Kralı Koreş’in döneminden Pers Kralı Darius’un krallığına dek rüşvetle danışmanlar tuttular. Eyüp 6 ‘Benim için bir şey verin’ Ya da, ‘Rüşvet verip Beni düşmanın elinden kurtarın, Acımasızların elinden alın’ dedim mi?

Eyüp 15Çünkü tanrısızlar sürüsü kısır olur, Rüşvetçilerin çadırlarını ateş yakıp yok eder. Eyüp 36Dikkat et, para seni baştan çıkarmasın, Büyük bir rüşvet seni saptırmasın. Mezmurlar 15 Parasını faize vermez, Suçsuza karşı rüşvet almaz. Böyle yaşayan asla sarsılmayacak. Mezmurlar 26 Onların elleri kötülük aletidir, Sağ elleri rüşvet doludur. Süleyman’ın Özdeyişleri 15 Kazanca düşkün kişi kendi evine sıkıntı verir, Rüşvetten nefret edense rahat yaşar. Süleyman’ın Özdeyişleri 17 Sahibinin gözünde rüşvet bir tılsımdır. Ne yapsa başarılı olur. Kötü kişi adaleti saptırmak için Gizlice rüşvet alır. Süleyman’ın Özdeyişleri 21 Gizlice verilen armağan öfkeyi, Koyna sokuşturulan rüşvet de kızgın gazabı yatıştırır. Süleyman›ın Özdeyişleri 29 Adaletle yöneten kral ülkesini ayakta tutar, Rüşvet alansa çökertir.

Vaiz 7 Haksız kazanç bilgeyi delirtir, Rüşvet karakteri bozar. Yeşaya 1 Yöneticileri asilerle hırsızların işbirlikçisi; Hepsi rüşveti seviyor, Armağan peşine düşmüş. Öksüzün hakkını vermiyor, Dul kadının davasını görmüyorlar. Yeşaya 5 Şarap içmekte sınır tanımayanların, içkileri karıştırıp içmekten çekinmeyenlerin, rüşvet uğruna kötüyü haklı çıkaranların, haklıların hakkını elinden alanların vay haline! Yeşaya 33 Ama doğru yolda yürüyüp doğru dürüst konuşan, Zorbalıkla edinilen kazancı reddeden, Elini rüşvetten uzak tutan, Kan dökenlerin telkinlerine kulak vermeyen, Kötülük görmeye dayanamayan, Hezekiel 16 Fahişelere ücret ödenir. Oysa sen bütün oynaşlarına armağanlar dağıttın. Fahişelik etmek için her yandan sana gelsinler diye rüşvet verdin. Hezekiel 22 Senin içinde kan dökmek için rüşvet aldılar. Faiz aldın, tefecilik yaptın, zorbalıkla komşularından haksız kazanç sağladın. Beni unuttun. Egemen RAB böyle diyor. Rüşvet alan, Mahkemede mazlumun hakkını yiyenler! Mika 7Kötülük yapmakta elleri ne becerikli! Önderler armağan istiyor, yargıçlar rüşvet alıyor. Güçlüler her istediklerini zorla yaptırıyor, Düzen üstüne düzen kuruyorlar. Elçilerin İşleri 24 Bir yandan da Pavlus’un kendisine rüşvet vereceğini umuyordu. Bu nedenle onu sık sık çağırtır, onunla sohbet ederdi.”

Bugünlük de bu kadar. Bazılar Kur’an-ı Kerim’i dinlemiyorlar madem, bakalım muharref de olsa diğer dinlerin kutsal metinlerindeki hikmet içeren uyarıları dinlerler mi aceba! Selâm ve dua ile..

 

yeniakit

Bu yazı toplam 306 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim