• BIST 111.032
 • Altın 174,588
 • Dolar 4,0640
 • Euro 4,9847
 • Ankara 14 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Konya 18 °C
 • Antalya 22 °C
 • Diyarbakır 20 °C
 • Erzurum 14 °C
 • İzmir 20 °C
 • Rize 17 °C

Bu ‘bayram tatili’ kimileri için uzun olabilir!..

Abdurrahman Dilipak

Sonuç, açık ara “Evet” çıkacağı anlaşılırsa, bu bayram yurtdışında tatil rezervasyonlarında patlama yaşanabilir ve bu tatil oldukça uzun sürebilir..
Bana kalırsa birileri şimdiden rezervasyon yapmaya başlamıştır..
Bu konu bilet alıp otel rezervasyonu yaptırmakla bitecek bir iş değil. Önden gidenlerden görüş almak gerek. Önemli olan güvenlik ve siyasi koruma..
Geçim dertleri olacağını sanmıyorum..
Birileri dışarı giderken, birileri de gelmek için çantasını toplamaya başlamış olmalı.. Kimileri artık içeri güvenli bir yer değil, ama kimileri için de dışarısı pek güvenli değil artık..
Gidip gelmemek de söz konusu olduğu için, geride kalanlarla da bu işi konuşmaları gerek..
Burada açılacak davaları takip edecek birilerini bulmaları gerekiyor..
Mesela Emekli Albay Hakim Hasan Tüysüzoğlu"nun, Eşref Bitlis olayı ile ilgili anlattıkları, bugünlerde ekranlarda sıkça görmeye başladığımız Em. Gen. Armağan Kuloğlu"nun başını ağrıtacak gibi..
Bir zamanlar ASAM"da global ve stratejik araştırmaların başında olan “paşa”, ORSAM Danışmanı Kuloğlu, Balyoz Darbe Planı ile ilgili olarak bir gazetede yayınlanan açıklamasında bu tür “bilgi destek planlarının” anayasal tüm kuruluşlarca devlet tarafından onaylanan “Milli Güvenlik Siyaset Belgesi” çerçevesinde hazırlandığını söyledi. Emekli Tümgeneral Kuloğlu, TSK tarafından, Türkiye Cumhuriyeti"nin varlığını ve güvenliği korumak amacıyla hazırlanan “bilgi destek planlarının” saptırılıp kamuoyunda farklı yorumlara neden olacak şekilde aktarılmaması gerektiğini söyledi.
Çünkü, referandumdan sonra artık kendilerini koruyacak, eskisi kadar kolay hastahane ya da hakim bulamayabilirler..
YAŞ"ta “kriz çıkmadı” diye herkes memnun, ama YAŞ"ta Heron konuşulmadı, darbe planına adı karışılan kimse ordudan ihraç edilmedi. Hatta bir kısmı terfi ettirilmeye çalışıldı..
Suçsuz insanları, eşinin başı örtülü diye ordudan sorgusuz sualsiz ihraç edeceksin, ama sanık sandalyesine oturtulan askere sahip çıkacaksın.. Bunu açıklayamazsınız!..
Daha bitmedi, o ihraç kararlarında imzası bulunan subayların ilişkileri de dökülecek ortaya.
Sahi, Balyoz Darbe Planı diye bir plan varsa, ötekiler nerede. Darbe Ankara"da yapılır ve bu işler bir ordunun kendi başına yiyeceği haltlar değildir.. Benzer paralel plan ve örgütlenmeler diğer ordularda da vardır. Daha onlar ortaya çıkmadı.. Yakında çıkar, göreceksiniz..
Balyoz Darbe Planı"nın sanıklarını mahkemeye teslim etmediniz, iyi de Balyoz iddianamesi ve ekleri elden ele dolaşıyor.. Onbinlerce kişilik bir örgütlenme var. Hangi resmi daireden, hangi vakıf, dernek, sendikadan, fabrika ve işyerinden, belediyeden, partiden kim görevden alınacak, yerine kim getirilecek, hâlâ o kurumda işbirliği yapılan kişiler kimler, bunlara varana kadar yazmışlar..
Suikast timleri kuruyorsunuz, hedef belli, tetikçi de.. Ne olacak şimdi?
Daha bu iş bitmedi, yeni başlıyor.. Bu planda adı geçenler sadece gecelerin sıcaklığından değil, bu gerçeklerin ortaya çıkmasından dolayı rahat uyuyamayacak.
Sadece ortaya çıkan gerçekler yüzünden değil, daha ortaya çıkmayan, geçmişte yaşanmış karanlık işleri düşündükçe, korkudan gözlerine uyku girmeyecek..
Birkaç tane general emekli çıkıp, çözülmeyi, paniği önlemek, “silah arkadaşlarına” moral vermek, “işin takipçisi olduklarını” göstermek için Doğan Mediasına çıkıp şecaat arz etmeye devam ediyorlar, ama yakında onların da soluğu kesilir.. Seyyar paratoner gibi ortalıkta dolaşıp duranların da ayakları suya erer. Aslında onların kimseyi savundukları, kurtarmaya çalıştıkları yok. Kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Dahası, zaman kazanmaya çalışıyorlar; o kadar. Hani bir “kurtarıcı” bekliyor sanki. Gaipten bir el, derinliklerden biri kurtaracak onları. Bir zuhurat olacak. “Mistik bir duygu” olsa gerek bu.
Hani bu Ramazan dua da edebilirler: “Ya Rabbi bu şeriatçıların elinden bizi kurtar.. Dinin ve sana iman edenlerle savaşmak için bize kuvvet ver” falan diye (?!). Tevbe etmek akıllarına gelir mi bilmem.. Zaten birileri çocuklarına bu memleketi terkedin diye vasiyet etmiyor mu idi çocuklarına. Havalar sıcak, her yerde Arap turistler, dayanılacak bir durum değil bu. Üstelik referandumda da "Evet" çıkacak. Aylardan Ramazan, günlerden 28 Şubat.
R. Cem Gürdeniz eminin gelişmelerden çok rahatsızlık duyuyordur.. Hele Yusuf Tek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı"na anlatsın bir anlatacaklarını, görelim bakalım ne olacak o zaman.. Sahi Cem Ersever"i kim öldürdü.. Behcet Cantürk"ü kim öldürdü?! Cem Ersever"i öldüren kişiye ne oldu? Hele bir ucunu yakalayalım işin, arkası gelir.. Atilla Kıyat da söylesin söyleyeceğini, ağzındaki baklayı çıkartsın, işin siyasi boyutu da günyüzüne çıksın..
Yurtdışındaki tanıkların ifadesini de oraya gidip almalı savcılar bana kalırsa..
Göreceksiniz Ergenekon soruşturması, referandum sonrası yeni bir evreye intikal edecek..
Tuncay Özkan"ın öfkesini anlıyorum. Dışarıdakiler şûra öncesi kendileri hakkındaki tutuklama kararını şimdilik bir süre için de olsa kaldırttılar. Dışarıdakiler, kendi dertlerinden içeridekileri unuttular sanki.. Askerî şûrada da beklenenin olması... Referandum sonrası işler daha da sarpa saracak.
İçeridekiler sanırım ilk kez bu kadar köşeye sıkışmış, çaresiz hissediyorlar kendilerini. Onların tatil rezervasyonu yaptıracak şansları da yok. Bu şartlarda gizli bir elin onları hapishaneden çıkartmaları da söz konusu değil artık.
Peki şimdi ne olacak bu durumda..
“Şimdi boğazda olmak vardı anasını satayım..” Ama bu yaz sıcağında koğuş çekilmez ki.. Evet de siz onbinleri oralara tıkma hesabı yaparken iyiydi değil mi? Kızımın suçu neydi, Tıp fakültesi son sınıfında, sınıfın en başarılı öğrencilerinden biri iken başını örtüyor diye attınız okuldan.. Hiç acımadınız değil mi? Andıç sonucu Media lincine tabi tutulduğum günlerde, ya da evim haczedilirken ne yapıyordunuz? Beni ilk tutuklananlar listesine yazmıştı adamlarınız. Bir başka ekibiniz ise ilk vurulacaklar listesine.. Bekleyin daha bitmedi, bir de öbür dünyası var bu işin..
Ben de elimi masaya vurarak bağırmak istiyorum: Benim suçum neydi, 40 yıldır kesintisiz sanık olarak mahkeme koridorlarında ömür çürüttüm.. Haftada 5 gün, günde 5 kez mahkemeye çıkarttınız..
Eee. Etme-bulma dünyasıdır bu dünya.. Kazdığınız çukura düştünüz.. Şikayetçi olduğunuz düzen, sizin kurduğunuz düzen. Dua edin, engel olmayın da bu ülkede adalet olsun. Yoksa size, sizin bize davrandığınız gibi davranırlarsa vay halinize..
Ben Kılıçdaroğlu"nu da, Bahçeli"yi de, BDP"lileri de anlayamıyorum.. Diyarbakır Cezaevi"nde yatan solcular ve Kürtler, Mamak Cezaevi"nde yatan Ülkücüler de, CHP"yi, MHP"yi, BDP"lileri anlamayacaklardır.
Sahi şu Belgütay Varımlı intihar mı etti, öldürüldü mü? Cevabını arayan o kadar çok soru var ki!..
Ramazan ayıdır. Tevbe edin, dua edin.. Düşünün!.. “Nerede yanlış yaptık” diye düşünün bir.. Nefs muhasebesi yapın bir. Hep şeytanınızın sesine kulak vermeyin, vicdanınızın sesini dinleyin bir de.. Selam ve dua ile..

 

 


vakit

Bu yazı toplam 1132 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim