• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Konya 16 °C
 • Antalya 22 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Erzurum 12 °C
 • İzmir 19 °C
 • Rize 14 °C

Bu bahar zalimlerin sonbaharı olur inşallah!

Ahmet Varol

Bugün dünyanın değişik yerlerinde insanlara farklı şekillerde zulmediliyor. Haklarını arayanlar suçlu onları köle konumunda görenler ise meşru otorite olarak gösteriliyor. Oysa zulüm başlı başına bir suç ve haksızlıktır. Böyle bir suç ve haksızlık, ona karşı direnişi de haklı ve meşru kılmaktadır. 

Arap dünyasında dikta rejimlerine karşı halkların meydanlara çıkmasının sebebi de zulüm ve baskıydı. O yüzden olayları doğru pencereden okuyanlar bu ayaklanmaları da haklı ve meşru gördüler. Ama kendi çıkar hesaplarına, kurdukları saltanatlara ve bu saltanatların genişletilmesi planlarına karşı bir tehdit olduğunu fark edenler, halkların meşru mücadelelerini kirletmek için yalan ve iftiralarla yıpratma kampanyaları yürüttüler. 

Zulme ve haksızlığa karşı özgürlük mücadelesinin yıpratılması kampanyalarının en çok hedef aldığı direniş de Suriye direnişi oldu. Suriye’de bugün gelinen durum, oradaki haklı ve meşru direnişe karşı ihanet çeteleri oluşturanlarla, uluslararası emperyalizmin hesaplarının ve planlarının aynı yerde buluştuğunu gözler önüne sermiştir. Fakat tüm zulüm güçlerinin hesaplarının birleşmesi ve ortak planlar yapmaları, işbirliği içine girerek kirli ve karanlık oyunlar oynamaları buradaki meşru direnişi yıldıramayacaktır. 

Uluslararası emperyalizmin oluşturduğu koalisyon güçlerinin ve onunla işbirliği içindeki İran işgal güçlerinin Suriye’de hesaplarının birleşmesine ve kendi elleriyle piyasaya çıkardıkları IŞİD bahanesinden yararlanarak gerçekte Baas zulmünü köşeye sıkıştıran meşru direnişi hedef alan saldırılar düzenlemeleri de buradaki direnişi yıldırmayı ve teslim olmaya zorlamayı başaramadı. 

İran’la koordinasyon içinde hareket ettikleri iyice gün yüzüne çıkan işgalci Şebbiha çeteleri bahar mevsimi öncesinde yürüttükleri yoğun psikolojik savaş kampanyasında baharın açılmasıyla birlikte farklı ülkelerden sayıları yüz bini bulacak yeni milis güçler getirecekleri ve direnişçilerin kontrolündeki bölgeleri geri almak için kapsamlı operasyonlar başlatacakları tehdidinde bulunuyorlardı. Tabii bu tehditlerinde Baas rejimine ait olduğu söylenen ama gerçekte İran’ın gönderdiği pilotlar tarafından yönetildiği güçlü bir şekilde tahmin edilen uçakların havadan vereceği desteğe olan güvenlerini gizlemiyorlardı. Bu arada global emperyalizmin ve bölgedeki ihanetçi güçlerin ittifakıyla oluşturulan koalisyon güçlerinin IŞİD hedeflerini vurma numarasıyla, direnişçilere ait hedeflere yönelecek saldırılarının da ek bir takviye özelliği taşıyacağı gelişmeleri yakından takip edenler tarafından tahmin ediliyordu. 

Ama bahar mevsiminin açılmasıyla birlikte direniş güçlerinin aralarında ittifak kurmaları ve gerilla güçlerini birleştirmeleri, ardından da zulüm güçlerini zorlayan geniş çaplı operasyonlar başlatmaları söz konusu psikolojik savaştan hiç etkilenmediklerini, direnişi sürdürme konusunda kararlılıklarını koruduklarını, yapılan tehditleri önemsemediklerini gösteriyor. Belki de bu tehditler direniş gruplarını aralarında irtibatları güçlendirmeye, saflarını birleştirerek ortak operasyon planları yapmaya yöneltmiştir. Gelen haberler mücahitlerin zulüm güçlerinden Busra eş-Şam’ı kurtardıklarını, İdlib’i de her taraftan kuşatmaya aldıklarını bildiriyor. Biz inanıyoruz ki Allah’ın izniyle bu zaferler mücahitlerin moral güçlerini ve cesaretlerini artıracak, dünyanın değişik ülkelerinden toplanıp Baas zulmünün ayakta tutulması için cepheye sürülen çapulcu sürüsünün kalbine de korku salacaktır. 

Suriye’de çok zor şartlarda mücadele ediliyor. Havadan Baas’a ait ancak ihanetçilerin kontrolündeki savaş uçaklarına ek olarak Batı emperyalizmi ile onun yerli işbirlikçilerinin oluşturduğu koalisyonun uçakları tarafından saldırılırken, karadan da doğunun emperyalist gücü olmaya niyetlendiğini artık gizlemeyen bunun için Bağdat merkezli bir imparatorluk kurma heveslerini kamuoyuna ilan etmekten de çekinmeyen Tahran yönetiminin dünyanın dört bir yanından topladığı çapulcu sürüsünün saldırılarına ve tehditlerine rağmen kararlılıkla mücadele edilmesi Allah’ın izniyle şu bahar günlerinde ümitleri de yeşertti. 

Temenni ediyoruz ki bu güzel bahar günleri Suriye’de zulme son verilmesini bekleyenlerin baharı zulmün devam etmesi için zorlayanların da hem son baharı hem de sonbaharı olur. 

yeniakit

Bu yazı toplam 488 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim