• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Konya 14 °C
 • Antalya 15 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Erzurum 7 °C
 • İzmir 19 °C
 • Rize 11 °C

Bir terör eylemi olamaz mı?

Ahmet Varol

Türkiye’de zihinleri yeni hükümetin kurulmasıyla ilgili konuların meşgul ettiği sırada dünya medyasında ilginç bir konu tartışılıyor. Paris’ten Kahire’ye doğru seferini yaparken Yunanistan hava sahasında radarlardan kaybolan sonra Akdeniz sularında parçalarına rastlanan, Mısır Hava Yolları’na ait uçak acaba düştü mü düşürüldü mü? Düşmesinin sebepleriyle ilgili muhtelif ihtimaller üzerinde durulurken bazıları da “teröristler tarafından düşürülmüş olamaz mı?” sorusunu gündeme getirdiler. 

Benzer bir tartışma Rusya’nın Metrojet (Kogalymavia) isimli hava yolu şirketine ait Airbus A321 tipi bir uçağının, 30 Ekim 2015 Cuma günü sabah 06.00’da Mısır’ın Şarmuşşeyh şehri havaalanından kalktıktan 23 dk. sonra, 31 bin feet yani 9500 m yükseklikte radar kontrolünden çıkıp dakikada ortalama altı bin feet alçalarak muhtemelen alçalmaya başladıktan beş dakika sonra yere saplanması sebebiyle de yaşanmıştı. Rus uçağının düşmesi olayında 217’si yolcu, 7’si mürettebat toplam 224 kişi hayatını kaybetti.

İçinde 56’sı yolcu, 7’si mürettebat, 3’ü güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 66 kişinin bulunduğu Mısır Hava Yolları’na ait Airbus A320 tipi bir uçak da 19 Mayıs gecesi Yunanistan’ın Kerpe adası yakınlarında Akdeniz sularına gömüldü. 

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, uçağın düşmeden önce sağa sola ani ve keskin dönüşler yaptığını söyledi.

 Kammenos’un açıklamasına göre uçak önce 90 derece sola sonra 90 derece sağa dönüş yaptı. Sonra 6700 metre yükseklikte radardan kayboldu ve daha sonra düştüğü anlaşıldı. Bu ayrıntıya neden dikkat çektiğimiz hakkında aşağıda bilgi vereceğiz. 

Rus uçağının düşürülmesi olayı uzun bir tartışmadan sonra IŞİD’in Sina kanadı olduğu ileri sürülen bir örgütün üzerine yüklendi. Bu örgütün yerden füze atarak uçağı düşürdüğü iddia edildi. Oysa örgüt şu ana kadar, daha alçak konumlara inerek tepesine bomba yağdıran Mısır askerî uçaklarından birini düşürebilmiş değil. 9500 metre yüksekten uçan Rus uçağını nasıl düşürebildi? Eğer böyle bir füze elinde mevcut idiyse onu da mutlaka Mısır hava kuvvetlerinin vermiş olması gerekir. 

Fakat suçun bu örgütün üzerine yüklenmesinde tabii ki onun hava olsun diye eylemi üstlenmesinin büyük payı var. Bu iş gerek Mısır cuntasının, gerek Putin’in, gerekse uçağı üreten ve kullanan firmaların işlerine yaradığı için örgütün eylemi üstlenmesi tasdik edildi. Böylece fatura ona kesilmiş, diğer zalimler ve hainler aradan çıkmış oldular. 

Gerçi Sina’da eylemi üstlenen örgütün gerçekten IŞİD’in mi yoksa Mısır istihbaratının, heyecanlı gençlerin Sina çöllerine çekilerek imha edilmelerinin şartlarını oluşturan bir kanadı mı olduğu henüz açıklık kazanmış değil. Aynı soru işareti malûm olduğu üzere IŞİD adlı eli kanlı ihanet çetesi için de söz konusu. 

Şimdi de Mısır uçağının düşürülmesiyle ilgili “terör eylemi olamaz mı?” sorusuyla gerek Mısır Hava Yolları (Egypt Air) şirketinin ve gerekse uçağı üreten Airbus firmasının ayıplarının örtülmesine çalışıldığı anlaşılıyor. Fakat uçağın yerden atılmış bir füzeyle düşürülmüş olması ihtimali yok. Çünkü düştüğü bölgede özellikle rotayı şaşırdığı hava sahasının yakınında yer alan Kerpe adasında böyle bir örgüt bulunduğuna dair bilgi alınmış değil. Uçağın içindeki bir terörist çantasında taşıdığı bomba veya silahla uçağa binmeyi başardı ve bunlardan yararlanarak düşürdüyse uçağın bir sağa bir sola 90 derece dönmesinin hikmeti neydi?

Üstelik şu ana kadar terör eylemi olabileceğine dair ciddi bir delil gösterilmiş değil. Tamamen varsayımlarla bu iddianın piyasaya sürülmesine ve zihinlere peşin bir fikir olarak yerleştirilmesine çalışılıyor. Bu tür olaylarda sıcağı sıcağına kafalara yerleştirilen fikirler, varsayımlar bir ön kabul olarak algılanacağı için ileride aksi ortaya çıksa bile zihinleri önceden işgal etmiş fikir kalıcı olacağından sonraki tespitler unutulur, başlangıçtaki iddia ve varsayımlar akılda kalır. Bu açıdan insan psikolojisinden yararlanılıyor. 

Görüldüğü kadarıyla artık küresel emperyalizmin, onunla işbirliği içindeki ihanetçilerin ve insanlara kazık atan kapitalist firmaların ayıplarını örtmede “terör” her işe yarıyor. Bunlardan birinin pantolonu yırtılsa ve mahrem yerleri ortaya çıksa sebebi hazır: “Bir terör eylemi olamaz mı?”

yeniakit

Bu yazı toplam 367 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim