• BIST 1.110
 • Altın 455,741
 • Dolar 7,1942
 • Euro 8,4407
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Konya 21 °C
 • Antalya 29 °C
 • Diyarbakır 29 °C
 • Erzurum 15 °C
 • İzmir 27 °C
 • Rize 20 °C

Anayasa'yı çiğnediler

Anayasa'yı çiğnediler
Adalet Bakanı Bozdağ, başkanı olduğu HSYK'nın yetkisi olmadığı halde yaptığı korsan bildiriye sert tepki gösterdi. Bozdağ, 'Kurulun bu açıklaması Anayasa'nın ihlalidir. Hukuk devleti ve yargının bağımsızlığı ilkeleriyle bağdaşmıyor. Bu davranış yargı bağı

Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı Bekir Bozdağ, koltuğuna oturmadan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun korsan bildiri yayınlamasına tepkisini yaptığı yazılı açıklamayla gösterdi.

Bozdağ, Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı olarak 4.5 yıl başarıyla görev yapmış Sadullah Ergin'in görevdeki son günü toplantı yapılıp karar alınmasının ve yeni Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı olarak göreve başladığı ilk gün bilgisi ve onayı olmadan böyle bir açıklama yapılmasının üzüntüyle karşılandığını ifade etti. HSYK Kanunu'nun 6. maddesinde, Kurulu yönetme ve temsil etmenin, Kurul Başkanı'nın görevleri arasında sayıldığını hatırlatan Bozdağ, Kanun'un 7. maddesinde Genel Kurulun görevlerinin belirlendiğini, bu görevler arasında kamuoyuna çıklama yapma yetkisinin yer almadığını kaydetti.

KENDİNE GÖREV İHDAS ETTİ

Bozdağ, 'Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa ve kanundan almayan bir yetkiyi kullanamaz ilkesine aykırı olarak Genel Kurul, kanunda yer almayan bir konuda kendi kendine görev ihdas etmiştir' değerlendirmesinde bulundu. Anayasa'nın 'mahkemelerin bağımsızlığı' başlıklı 138. maddesinde, 'Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz' hükmünün yer aldığına işaret eden Bozdağ, 21 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Adli Kolluk Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğe karşı Danıştay'da dava açıldığını da hatırlattı.

BU YARGIYA MÜDAHALEDİR

Bozdağ, şöyle devam etti:

'Temel ilkesi yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını gözetmek olan Kurulun, iptal davasına konu yönetmelik değişikliğinin; yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleriyle Anayasa ve kanunlara açıkça aykırı olduğu yönünde kesin kanaat içeren bir açıklama yapması, hukuk devleti ve yargının bağımsızlığı ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu açıklama, yargı bağımsızlığına bir müdahale, yürümekte olan davayı görecek mahkeme ve hakimlere tavsiye ve telkin niteliğindedir. Bu da Anayasa'nın 138. maddesinin açık ihlalidir.'

'Korsan'a suç duyurusu

Hukukçular Birliği Vakfı, Adalet Bakanlığı'ndaki devir teslim töreni sırasında görevinin dışına çıkarak bildiri yayınlayan HSYK'nın yaptığının suç olduğunu belirtti. Vakıf, yaptığı yazılı açıklamada, Yapılan suçtur ve HSYK hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz' dedi

HSYK'nın 13 kişiyle korsan bildiri yayınlamasına bir tepki de Hukukçular Birliği Vakfı'ndan geldi.

Hukukçular Birliği Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yolsuzluk ve rüşvet suçları hakkında sürmekte olan soruşturmalarda yapılan hukuk ihlalleri karşısında HSYK'nın konuşmadığı, Adli Kolluk Yönetmeliği'nin değiştirilmesi konusunda basın açıklaması yaptığı, bildiri yayımladığı hatırlatıldı. Hukukçular Birliği Vakfı, HSYK'nın sürmekte olan soruşturma ve davalar hakkında açıklama yapmasının yargıya müdahale anlamına geldiğini savunarak, 'HSYK'nın açıklaması Anayasa'nın 138. Maddesinin açık ihlalidir. Yapılan suçtur ve HSYK hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz' değerlendirmesinde bulundu. Açıklamada, 'Hukuk meşruiyetin yanındadır. Kaldı ki bu yönetmelik dava konusu yapılmış, varsa hukuka aykırılığı, mahkeme (Danıştay) tespit edecektir.

ÖYLE BİR YETKİSİ YOK

HSYK'nın idare ve yürütme organının tasarruflarını denetleme yetkisi yoktur. Yetki idari yargıdadır. Hatta HSYK'nın tayin, terfi gibi bir takım yetkileri nedeniyle sürmekte olan soruşturma ve davalar hakkında açıklama yapması, yargıya müdahale anlamına gelmektedir. Yapılan suçtur ve HSYK hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz' denildi.

HUKUKSUZLUĞU SAVUNDULAR

Hukukçular Birliği Vakfı tarafından yapılan yazılı açıklamaya vakıf içinden itiraz geldi. Hukukçular Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı Avukat Hayrettin Açıkgöz ile yönetim kurulu üyesi avukat Hasan Basri Aksoy, Hukukçular Birliği Vakfı adına yapılan basın açıklamasının vakfı bağlamadığını bildirdi.

 

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim