• BIST 89.553
 • Altın 349,883
 • Dolar 6,7005
 • Euro 7,2349
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Konya 12 °C
 • Antalya 14 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Erzurum 6 °C
 • İzmir 15 °C
 • Rize 13 °C

Adalet Komisyonu'nda 5 Madde Çıkartıldı

Adalet Komisyonu'nda 5 Madde Çıkartıldı
HSYK Yasa Taslağı'nın görüşmelerinin 4 gündür yapıldığı Adalet Komisyonunda 4. günün sonunda 25 maddenin görüşmesi yapıldı. 4, 5, 12, 17 ve 25. Maddeler metinden çıkartıldı, 20 madde kabul edildi.

KOMİSYONDA 21, 22,23 VE 24 MADDELER KABUL EDİLDİ, 25 MADDE METİNDEN ÇIKARTILDI

Komisyon görüşmelerinde kabul edilen 21. Madde şöyle: "MADDE 21- 4954 sayılı Kanunun 26 nci maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır."

Kabul edilen 22. Madde şöyle: "MADDE 22- 4954 sayılı Kanunun 27 nci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır."

Kabul edilen 23. Madde şöyle: "MADDE 23- 4954 sayılı Kanunun 43 üncü maddesinin madde başlığında ve birinci fıkrasında yer alan "Eğitim Merkezi Müdürü ve müdür yardımcıları" ibareleri "daire başkanları" şeklinde değiştirilmiştir."

Kabul edilen 24. Madde şöyle: "MADDE 24- 4954 sayılı Kanuna, geçici 11 inci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 12 - a) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte Türkiye AdaletAkademisinde; Başkan, Başkan Yardımcıları, Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve DenetimKurulu üyeleri, Genel Sekreter, Eğitim Merkezi Müdürü ve müdür yardımcıları, 23 üncü madde uyarınca görevlendirilen hakim ve savcılar ile diğer personelin görevleri sona erer.Eğitim Merkezi Müdürü ve müdür yardımcıları, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulutarafından; kadrosu Akademide bulunan diğer personel ise Adalet Bakanlığı tarafından görevlerinin sona erdiği tarihten itibaren onbeş gün içinde kazanılmış hak aylıkderecelerindeki başka bir göreve atanırlar. 9 ve 23 üncü maddeler uyarınca Akademidegeçici olarak görevlendirilen hakim ve savcılar ile diğer personel, kadrolarının bulunduğuyerlerde göreve başlarlar.

b) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren on gün içinde Bakan tarafından başkan yardımcıları ve daire başkanları atanır; onbeş gün içinde Bakan tarafından üç başkan adayı belirlenerek Bakanlar Kuruluna sunulur ve ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Başkanın atama ya da görevlendirmesi yapılır.

c) Bu Kanuna göre Başkan atanıncaya ya da görevlendirilinceye kadar Başkan tarafındanyapılması gereken görev ve hizmetler, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü tarafından yürütülür.

d) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle yürürlükte bulunan Başkanlık, Yönetim Kuruluve Genel Kurul karar ve yönetmeliklerinin bu Kanuna aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.

e) Kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelikler, Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıliçinde hazırlanarak yürürlüğe konulur.

f) 12'nci maddede yazılı kurum, kuruluş ve kurullar, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihtenitibaren bir ay içinde Akademi Genel Kurul üyelerini seçerek Başkanlığa bildirirler. 12'nci maddenin birinci fıkrasının (f) bendi uyarınca yapılacak görevlendirmeler ay süre içindeyapılır. Genel Kurul üyelerinin belirlenmesi ve Başkanın daveti üzerine en geç bir ay içindeGenel Kurul ilk toplantısını yapar. Genel Kurulun ilk toplantısında, Yönetim ve DenetimKurullarının asıl ve yedek üyeleri seçilir."

25. MADDE METİNDEN ÇIKARTILDI

Komisyon görüşmelerinde 25. Madde metinden çıkartıldı.

Metinden çıkartılan 25. Madde şöyle: "MADDE 25- 26/9/2004 tarihli ve 5235 sayılı Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve YetkileriHakkında Kanunun 31'inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Komisyon, bölge adliye mahkemesinde görevli başkan, daire başkanı ve üyeler arasından Bakanlıkça belirlenen başkan, bir asıl üye ile bölge adliye mahkemesi Cumhuriyet başsavcısından oluşur. Bakanlık ayrıca bir yedek üye belirler. Başkan yokluğunda en kıdemliüye, Cumhuriyet başsavcısının yokluğunda Cumhuriyet Başsavcı vekili ve asıl üyeninyokluğunda yedek üye komisyona katılır."

Kaynak: İHA

Etiketler: , , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim