• BIST 88.125
 • Altın 338,067
 • Dolar 6,4499
 • Euro 7,1137
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Konya 5 °C
 • Antalya 10 °C
 • Diyarbakır 8 °C
 • Erzurum 2 °C
 • İzmir 10 °C
 • Rize 10 °C

Abdullah Gül Ne Demek İstedi ?

Abdullah Gül Ne Demek İstedi ?
AK Parti'nin, HSYK başta olmak üzere, yüksek yargı organlarının yapısını değiştirmek için TBMM'ye yasa teklifi vermesinden bir gün sonra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den "kuvvetler ayrılığı" uyarısı geldi.

Abdullah Gül, Harp Okulu ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, kuvvetler ayrılığı ilkesinden hem Türkçe, hem de İngilizce adı olan "check and balances" ifadesiyle bahsederek,

"kuvvetler ayrılığı demokratik hukuk devletinin ayrılmaz parçasıdır" mesajı verdi.
 
GÜL'ÜN AÇIKLAMALARININ TAMAMI
 
Gül, şöyle konuştu;

"Demokratik hukuk devleti' dediğimizde; çok partili sistem, adil, serbest, düzgün seçimler ve kuvvetler ayrılığı prensibi çerçevesinde herkesin yetki ve sorumluluklarının belli olması ve bu düzen içerisinde 'check-balans' dediğimiz denge sistemlerinin olup, bunların bir ahenk içerisinde yönetilmesidir."
 
Check and balances ifadesi, tüm dünyaya demokrasilerdeki yasama, yürütme ve yargı kuvvetler ayrılığını vurgulayan deyim olarak kullanılıyor.
 
"MEŞRUİYET ÖNEMLİ..."
 
Gül, bir ülkede meşru ülke yönetiminin ise, "demokrasi" olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, "Gerçek anlamda bölgesel ve
küresel barış, her bir ülkede meşruiyet temelli düzenlerin teşkilinden geçmektedir. 'Meşruiyet temeli nedir?' diye sorduğunuzda, yani 'Bir ülkenin meşru bir şekilde yönetimi nasıl olur?' dediğinizde bugünkü çağda ona vereceğimiz cevap demokrasidir" dedi.
 
DEMOKRASİ EŞİTTİR MİLLİ İRADE...

Abdullah Gül, demokrasinin "milli irade" anlamına geldiğini de belirterek, "Meşruiyetin temeli bugün demokrasiden geçmektedir. Demokrasi dediğimiz de aslında milli iradedir. Bunu biraz daha genişletecek olursak, demokratik hukuk devletlerinin kurulmasıdır" dedi.
Ortadoğu'da yaşanan çatışmalara ve istikrarsızlığa da değinen Cumhurbaşkanı Gül, demokrasi dışı rejimlerinde de "eninde sonunda, ya acı çekerek ya da tecrübeli liderlerin inisiyatifinde demokrasiye geçeceklerini" söyledi. Gül, "Arap baharında yaşadığımız budur. Daha önce başka ülkelerde yaşanan budur. Aslında Avrupa 2. Dünya Harbinde 50 milyon insanı öldürdükten sonra, bakmaya kıyamadığınız binaları, şehirleri yakıp yıktıktan sonra dersini almıştır. Daha önceki otoriter, faşizm, komünizm gibi rejimlerden vazgeçip demokratik hukuk devletine geçmiştir" dedi.
 
DIŞ POLİTİKA MESAJI
 
Öğrencilere hitabında, bir ülkenin dış politikasının nasıl belirlenmesi gerektiğini de anlatan Cumhurbaşkanı Gül,
"Dış politika ve milli güvenlik politikaları başta olmak üzere, her türlü siyaset; öncelikle stratejik gerçekler dikkate alınarak yürütülür. Stratejik gerçekler yerine temennileri esas alan, konjonktürü vizyonun önüne koyan bir siyaset daima başarısızlığa mahkumdur. Bu nedenle, Türkiye'nin ulusal güvenliğini ve savunma stratejisini belirlerken küresel sistemi, bölgesel dinamikleri, yeni güvenlik konseptini ve Türkiye'nin uluslararası düzendeki konumunu iyi değerlendirmek gerekir" dedi.
Gül, dünyadaki ekonomik güç merkezinin de Trans-Atlantik dünyadan Asya'ya doğru kaydığını, bunu siyasi güç merkezi kaymasının da izlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Zaferhan
10 Ocak 2014 Cuma 09:59
'check-balans' = *Fine tuning*.Zaferhan Turhan
-şır.Çok tanrılı yapı, yasama tanrısı,yürütme tanrısı,yargı tanrısı, bu tanrıları kontrol eden baş tanrı*PARA TANRISI" (ZEUS)...İşte vsevgili Müslümanlar, sekülarizmin bunalımı,krampları her organımızı hasta etmekte.Tedavisi ise hemen yanı başımızda, "Yasin vel kuranil hakim", hakim olan,hikmet sahibi olan,tedavi eden, iyileştiren,Kuran-ı Kerim.Teklik ve tekliğin tartışmasızlığı,çepeçevre kuşatmışken insanlığı,şeytan ve şeytanın çatışmacı,çoğulculukçu(Plüralist) önerisine boyun verenlerin içine düştüğü hazin hikayenin adıdır DEMOKRAS...
195.245.227.235
Zaferhan
10 Ocak 2014 Cuma 09:44
'check-balans' = *Fine tuning*.Zaferhan Turhan
fezleke hazırlamak,hukuken çok büyük günahlar kategorisine mi girmekte.Uzatmaya gerek yok İşin özeti, "kılavuzu karga olanın,gagsının değişmeyen adresidir..." seküler referanslı her yapı, antitezi içinde besler.Çatışma üzerine vardır.Seküler yapıların tümünün gübresi çatışmadır.Hukukununda,kolluk kuvvetininde,adli yapısınında.Ve bu yapılar sürekli açık yaradır.Hiç sağılmayan yaralardır.Bu pis yapılar, materyalist üst küllah tarafından beslenir ve de denge kontrolü yapılır.Bu pis yapı değiştirilmeye matuf hamlelere hedef olduğunda,CHECK-BALANS,*FİNE TUNİNG* olur.Yani 28 Şubatçı alçaklara,Alan Makovsky tarafından "kriptolu talimat" ile,(çevik bir) ağzında,(FİNE TUNİNG:İNCE AYAR)Balans ayarı.Tüm bu çok süslü ve de çok ümit yüklü(!) CHECK-BALANS kelimesi tüyü yontulmuş tavuk gibi *FİNE TUNİNG*'e dönüşebilmekte.Tüm seküler sistemlerin antidotu İslamdır,İslam'ın check balans sistemi ayrıma tab
195.245.227.235
Zaferhan
10 Ocak 2014 Cuma 09:24
'check-balans' = *Fine tuning*.Zaferhan Turhan
'check-balans' tercüme edersek, kontrol-denge anlamlı tercüme edersek"denge kontrolü" yani duruşun,yürüyüşün,mevcudiyetin,düzenin; dengeli olması için kontrol edilmesi.Eyvallah,şimdi müesses düzende check-balans yapılmayan unsurların varlığına bakalaım.Bizatihi check-balans müessesesinin kendisiyani kısaca TAY'lar topluluğu (Yargıtay,danıştay,sayıştay) özerkliği,devamla TSK,Üstü örtülü ödenek vbg.hele hele bunlardan TSK ve TSK'nın tabi olduğu yargı hükümleri bugüne kadar bu check-balans sisteminin neresinde idi?Hade biraz toleranslı olalım, TSK'nın kendi hukukuna, ya bu yapı mensuplarından insanlık düşmanı darbeciler ve benzeşiklerinin sivil yargı mensuplarınca yargılanamaması,sorgulanamamsı, böyle bir teşebbüste bulunan iki savcının,kamu görevlerinden menni yetmediği gibi, mesleklerinden menni de bu check-balans müessesesinin şapeli HSYK'da alınmadı mı.AFAROZ mercii bildiğim kadarıyla Katoliklilkte bile g
195.245.227.235
Diğer Haberler
 • Kemal Kılıçdaroğlu: Esad Ve Sisi İle Barışalım (VİDEO)16 Temmuz 2019 Salı 17:21
 • CHP ANAP'laşıyor mu?11 Temmuz 2019 Perşembe 14:28
 • Hüda Par'dan Hükumete Şeh Said Ve Said Nursi Tepkisi24 Haziran 2019 Pazartesi 18:58
 • Mansur Yavaş'tan Araç ve İhale Genelgesi25 Mayıs 2019 Cumartesi 01:04
 • Davutoğlu: Konuşmaktan Korkmayın22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:01
 • Albayrak-Trump Görüşmesi16 Nisan 2019 Salı 09:25
 • Abdullah Gül'den Seçim Yorumu12 Nisan 2019 Cuma 16:41
 • Erdoğan: Acırsak Acınacak Hale Geliriz10 Nisan 2019 Çarşamba 15:51
 • İmamoğlu: Mazbatamızı Talep Ediyoruz03 Nisan 2019 Çarşamba 13:31
 • "Fatih’i Suriyelilere teslim etmeyeceğim”; %402 Nisan 2019 Salı 09:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim