• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Konya 18 °C
 • Antalya 24 °C
 • Diyarbakır 25 °C
 • Erzurum 10 °C
 • İzmir 24 °C
 • Rize 22 °C

Abdullah Gül Ne Demek İstedi ?

Abdullah Gül Ne Demek İstedi ?
AK Parti'nin, HSYK başta olmak üzere, yüksek yargı organlarının yapısını değiştirmek için TBMM'ye yasa teklifi vermesinden bir gün sonra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den "kuvvetler ayrılığı" uyarısı geldi.

Abdullah Gül, Harp Okulu ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, kuvvetler ayrılığı ilkesinden hem Türkçe, hem de İngilizce adı olan "check and balances" ifadesiyle bahsederek,

"kuvvetler ayrılığı demokratik hukuk devletinin ayrılmaz parçasıdır" mesajı verdi.
 
GÜL'ÜN AÇIKLAMALARININ TAMAMI
 
Gül, şöyle konuştu;

"Demokratik hukuk devleti' dediğimizde; çok partili sistem, adil, serbest, düzgün seçimler ve kuvvetler ayrılığı prensibi çerçevesinde herkesin yetki ve sorumluluklarının belli olması ve bu düzen içerisinde 'check-balans' dediğimiz denge sistemlerinin olup, bunların bir ahenk içerisinde yönetilmesidir."
 
Check and balances ifadesi, tüm dünyaya demokrasilerdeki yasama, yürütme ve yargı kuvvetler ayrılığını vurgulayan deyim olarak kullanılıyor.
 
"MEŞRUİYET ÖNEMLİ..."
 
Gül, bir ülkede meşru ülke yönetiminin ise, "demokrasi" olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, "Gerçek anlamda bölgesel ve
küresel barış, her bir ülkede meşruiyet temelli düzenlerin teşkilinden geçmektedir. 'Meşruiyet temeli nedir?' diye sorduğunuzda, yani 'Bir ülkenin meşru bir şekilde yönetimi nasıl olur?' dediğinizde bugünkü çağda ona vereceğimiz cevap demokrasidir" dedi.
 
DEMOKRASİ EŞİTTİR MİLLİ İRADE...

Abdullah Gül, demokrasinin "milli irade" anlamına geldiğini de belirterek, "Meşruiyetin temeli bugün demokrasiden geçmektedir. Demokrasi dediğimiz de aslında milli iradedir. Bunu biraz daha genişletecek olursak, demokratik hukuk devletlerinin kurulmasıdır" dedi.
Ortadoğu'da yaşanan çatışmalara ve istikrarsızlığa da değinen Cumhurbaşkanı Gül, demokrasi dışı rejimlerinde de "eninde sonunda, ya acı çekerek ya da tecrübeli liderlerin inisiyatifinde demokrasiye geçeceklerini" söyledi. Gül, "Arap baharında yaşadığımız budur. Daha önce başka ülkelerde yaşanan budur. Aslında Avrupa 2. Dünya Harbinde 50 milyon insanı öldürdükten sonra, bakmaya kıyamadığınız binaları, şehirleri yakıp yıktıktan sonra dersini almıştır. Daha önceki otoriter, faşizm, komünizm gibi rejimlerden vazgeçip demokratik hukuk devletine geçmiştir" dedi.
 
DIŞ POLİTİKA MESAJI
 
Öğrencilere hitabında, bir ülkenin dış politikasının nasıl belirlenmesi gerektiğini de anlatan Cumhurbaşkanı Gül,
"Dış politika ve milli güvenlik politikaları başta olmak üzere, her türlü siyaset; öncelikle stratejik gerçekler dikkate alınarak yürütülür. Stratejik gerçekler yerine temennileri esas alan, konjonktürü vizyonun önüne koyan bir siyaset daima başarısızlığa mahkumdur. Bu nedenle, Türkiye'nin ulusal güvenliğini ve savunma stratejisini belirlerken küresel sistemi, bölgesel dinamikleri, yeni güvenlik konseptini ve Türkiye'nin uluslararası düzendeki konumunu iyi değerlendirmek gerekir" dedi.
Gül, dünyadaki ekonomik güç merkezinin de Trans-Atlantik dünyadan Asya'ya doğru kaydığını, bunu siyasi güç merkezi kaymasının da izlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Zaferhan
10 Ocak 2014 Cuma 09:59
'check-balans' = *Fine tuning*.Zaferhan Turhan
-şır.Çok tanrılı yapı, yasama tanrısı,yürütme tanrısı,yargı tanrısı, bu tanrıları kontrol eden baş tanrı*PARA TANRISI" (ZEUS)...İşte vsevgili Müslümanlar, sekülarizmin bunalımı,krampları her organımızı hasta etmekte.Tedavisi ise hemen yanı başımızda, "Yasin vel kuranil hakim", hakim olan,hikmet sahibi olan,tedavi eden, iyileştiren,Kuran-ı Kerim.Teklik ve tekliğin tartışmasızlığı,çepeçevre kuşatmışken insanlığı,şeytan ve şeytanın çatışmacı,çoğulculukçu(Plüralist) önerisine boyun verenlerin içine düştüğü hazin hikayenin adıdır DEMOKRAS...
195.245.227.235
Zaferhan
10 Ocak 2014 Cuma 09:44
'check-balans' = *Fine tuning*.Zaferhan Turhan
fezleke hazırlamak,hukuken çok büyük günahlar kategorisine mi girmekte.Uzatmaya gerek yok İşin özeti, "kılavuzu karga olanın,gagsının değişmeyen adresidir..." seküler referanslı her yapı, antitezi içinde besler.Çatışma üzerine vardır.Seküler yapıların tümünün gübresi çatışmadır.Hukukununda,kolluk kuvvetininde,adli yapısınında.Ve bu yapılar sürekli açık yaradır.Hiç sağılmayan yaralardır.Bu pis yapılar, materyalist üst küllah tarafından beslenir ve de denge kontrolü yapılır.Bu pis yapı değiştirilmeye matuf hamlelere hedef olduğunda,CHECK-BALANS,*FİNE TUNİNG* olur.Yani 28 Şubatçı alçaklara,Alan Makovsky tarafından "kriptolu talimat" ile,(çevik bir) ağzında,(FİNE TUNİNG:İNCE AYAR)Balans ayarı.Tüm bu çok süslü ve de çok ümit yüklü(!) CHECK-BALANS kelimesi tüyü yontulmuş tavuk gibi *FİNE TUNİNG*'e dönüşebilmekte.Tüm seküler sistemlerin antidotu İslamdır,İslam'ın check balans sistemi ayrıma tab
195.245.227.235
Zaferhan
10 Ocak 2014 Cuma 09:24
'check-balans' = *Fine tuning*.Zaferhan Turhan
'check-balans' tercüme edersek, kontrol-denge anlamlı tercüme edersek"denge kontrolü" yani duruşun,yürüyüşün,mevcudiyetin,düzenin; dengeli olması için kontrol edilmesi.Eyvallah,şimdi müesses düzende check-balans yapılmayan unsurların varlığına bakalaım.Bizatihi check-balans müessesesinin kendisiyani kısaca TAY'lar topluluğu (Yargıtay,danıştay,sayıştay) özerkliği,devamla TSK,Üstü örtülü ödenek vbg.hele hele bunlardan TSK ve TSK'nın tabi olduğu yargı hükümleri bugüne kadar bu check-balans sisteminin neresinde idi?Hade biraz toleranslı olalım, TSK'nın kendi hukukuna, ya bu yapı mensuplarından insanlık düşmanı darbeciler ve benzeşiklerinin sivil yargı mensuplarınca yargılanamaması,sorgulanamamsı, böyle bir teşebbüste bulunan iki savcının,kamu görevlerinden menni yetmediği gibi, mesleklerinden menni de bu check-balans müessesesinin şapeli HSYK'da alınmadı mı.AFAROZ mercii bildiğim kadarıyla Katoliklilkte bile g
195.245.227.235
Diğer Haberler
 • Bomba İddia Ankara Kulisleri Çalkalanıyor02 Mayıs 2018 Çarşamba 15:33
 • "Mış Gibi Yapmak"02 Nisan 2018 Pazartesi 21:58
 • Ak Parti’nin İstanbul adayı Belli Oldu İddiası !01 Nisan 2018 Pazar 13:22
 • Temel Karamollaoğlu'ndan 'Abdullah Gül' Açıklaması19 Şubat 2018 Pazartesi 11:24
 • Saadet Partisi İttifak Yapacak mı ?14 Şubat 2018 Çarşamba 12:26
 • CHP Şaşırtmadı05 Şubat 2018 Pazartesi 10:25
 • Kılıçdaroğlu'na Üçüncü Rakip25 Ocak 2018 Perşembe 15:18
 • Altan Tan'a Şok17 Ocak 2018 Çarşamba 08:22
 • Edoğan'dan Fransız Basınına Açıklamalar05 Ocak 2018 Cuma 08:39
 • Çavuşoğlu: ABD'ye Hangi Yaptırımı Uygulayacaksınız?12 Aralık 2017 Salı 12:22
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Tevhid Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0000 000 00 00 | Faks : haber@tevhidhaber.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim